HABER /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

Bomba erken seçim yorumu tarih bile verdi

AK Parti'yi yakından takip eden isimlerden ANAR araştırma şirketinin başkanı İbrahim Uslu erken seçimle çok konuşulacak tespitlerde bulundu. Uslu Cumhurbaşkanlığı seçimi için tarih verdi.

Bomba erken seçim yorumu tarih bile verdi

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi partiler ittifak çalışmalarıyla seçim havasına çoktan girdiler. AK-MHP ittifakının yapılmasının ardından diğer partiler kendi aralarında görüşmelere başladı. Siyasette bütün bunlar yaşanırken herkesin aklına gelen soru 'seçimin tarihi öne mi alınacak?' oldu. Muhalefet kanadında erken seçim istenirken AK Parti cephesi ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin 2019'da yapılacağını açıkladı. Herkes bunun bir taktik olup olmadığını merak ederken AK Parti'yi yakından takip eden isimlerden biri olan ANAR Araştırma şirketinin sahibi İbrahim Uslu'dan dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Yörünge Dergisi'ne konuşan Uslu erken seçim teklifini MHP'nin getirmesi gerektiğini söyledi. Seçim için 2018 sonbaharını işaret etti. İşte Uslu'nun değerlendirmeleri:

"MHP İSTERSE AK PARTİ SONBAHARDA SEÇİME GİDEBİLİR"

-MHP, parlamentonun artık misyonunu tamamladığını yeni dönemin bir an önce başlaması gerektiğini söyleyip erken seçim talep edebilir. Bu talebi AK Parti’nin reddetmesi için hiçbir neden yoktur. Temmuz ayında erken seçim kararı alıp, yaz boyunca kampanya yapıp sonbaharda da seçime gidebilir. AK Parti açısından rasyonel olan bu şekilde hareket etmesidir.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÖNE ALINMALI"

- AK Parti geleneksel olarak yerel seçimlerde genel seçimdeki oyun altında oy alıyor. Yerel seçimlerde bir iktidar ve istikrar meselesi olmadığı için seçmenler daha merkezkaç tercihlerde bulunabiliyorlar. Daha küçük partilere ya da alternatif partilere yönelebiliyorlar. Bu yüzden AK Parti genel seçimlerde %50’ye yakın oylar alırken, yerel seçimlerde 42-43 aralığında dolaşıyor. Yani 6-7 puanlık, bazen 8 puanlık bir makas açılıyor. Yerel seçim öncesinde, diyelim ki daha önceki seçimlerdeki gibi %42 oy alsa, bu durum tabanı da seçmeni de olumsuz etkiler. Ayrıca muhalefeti çok motive eder. AK Parti %40’lara düştü o zaman haydi bastıralım diye. Oysa ki tersi olacak olursa yani Cumhurbaşkanlığı seçimini öne alıp, ilk turda kazanıldığında bambaşka bir durum ortaya çıkar. Bizim araştırmalarımıza göre cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda bitiyor. Parlamentoda iki parti bir araya geldiği için büyük bir çoğunluğa ulaştıktan sonra yerel seçimler artık formalite seçimlere dönecek.

"AK PARTİ SEÇİM İÇİM GEREKLİ BÜTÜN HAZIRLIĞI YAPTI"

- AK Parti bu analizleri yapabilecek tecrübeye sahip bir parti. Ben o yüzden yaptığı bütün hazırlığa bakınca tüm bunların genel seçim hazırlığı olduğunu hissediyorum. Bu süreç ilk olarak taşeron düzenlemesi ile başladı. Bundan da önce kongrelerini öne çekti. Kamuoyu belki farketmedi ama AK Parti, kongrelerini olması gerekenden çok öne aldı. Genel kongre tarihini henüz açıklamadılar ama il ve ilçe kongrelerini çok öne çektiler. Arkasından taşeron düzenlemesi geldi. Derken sayın Bahçeli önce baraj tartışmasını başlattı. İttifak sürecine girildi. Bu süreç hızla yasalaştı ve parlamentodan geçti. Hükümetin tavırlarına bakıldığında, aslında seçim için gerekli bütün hazırlığı yaptı ve yapmaya devam ediyor. Normalde AK Parti’nin Kongreyi Eylül ayında yapması gerekiyor. Onu daha önceye mesela yaz başına çekebilirler. Ancak takvim de sıkıştı. Ramazan geliyor. Ramazan’da istemiyorlar. Dolayısıyla Ramazan bayramının sonuna kalabilir. O da Haziran’ın 2. yarısı ya da Temmuz’un ilk haftası gibi görünüyor. Şu an parti içerisinde bunlar konuşuluyor.

ERDOĞAN'IN 'ERKEN SEÇİM YOK' AÇIKLAMASI TAKTİK Mİ?

- Ben böyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü erken seçimler bir şekilde ihsas edilecek olursa arkasından piyasaların buna vereceği bir reaksiyon olacak. Şu konjonktürde böyle reaksiyonlarla karşılaşmak istemiyorlar. Kendi pozisyonu açısından doğru davranıyor. Bir de şimdiden elini bağlamak istemiyor. Yani biz erken seçime niyetlendik dediğinde erken seçim kararını ne zaman alacaksınız sorusuyla muhatap olacak. Temmuz’da alacağız denildiğinde peki neden şimdi değil de Temmuz’a kadar bekliyorsunuz? Bunun bir rasyonalitesi yok.

Yorumlar 19 yorum