Bir markette 65 lira olan yağ diğerinde 39 lira! Şu fiyat farklarına bakın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında dikkat çektiği marketlerdeki fiyat farkı şoke ediyor bazı marketler arasında fiyat farkı 25 liraya kadar çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında dikkat çektiği marketlerdeki fiyat farkının 25 liraya kadar yükseldiği ortaya çıktı. Mevsimi olmasına rağmen lahana, karnabahar ve pırasanın fiyatı geçen seneye oranla oldukça yüksek, pazarlarda bu ürünlerin bir kilosu 5 lirayı geçti. Kerevizin fiyatı ise 10 lira oldu. Ancak bu durum marketlerde ise daha vahim. Aynı marka ürünlerin fiyatları farklı marketlerde uçurum vaziyetindeki fiyat farklarıyla satılıyor.

Türkiye genelinde yaygın olan büyük marketler, giderlerinin daha fazla olması sebebiyle, aynı ürünleri yerel marketlere göre 1-2 lira daha pahalıya satabiliyordu. Ancak son dönemde fiyat farkının 25 liraya dayanması dikkat çekti. İstanbul Üsküdar, Şişli ve Avcılar'daki 7 farklı markette, fiyat farkının gıdadan temizlik ve deterjan ürünlerine kadar tüm ürünleri kapsadığı gözlendi.

ÜSKÜDARDA 10 AVCILARDA 8 TL...Üsküdar'daki bölgesel bir markette 10.95 TL'den satılan 500 gram süzme beyaz peynirin Avcılar'daki bir marketteki fiyatı, ‘tavsiye edilen satış fiyatı' etiketiyle 8.95 TL'ye iniyor. Aynı ürünün büyük zincir marketlerdeki fiyatı ise 10.75 TL.

Şişli'de yine büyük zincir markette, 250 gram yemeklik tereyağını 17.90 TL'ye satarken, aynı marka ürün, aynı ilçedeki daha küçük bölgesel markette, ‘tavsiye edilen satış fiyatı' etiketiyle 12.95 TL'den satılıyor. Zincir marketlerde satılan 500 gram siyah zeytinin fiyatı 20 TL iken, aynı marka ürün yerelde 16 TL'ye düşüyor.