BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  GÜNCEL

Bir devlet büyüğüne şantaj o dosyada ne vardı?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinden FETÖ'nün YÖK aracılığıyla yapmaya çalıştığı şantaj kumpasını yazdı.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım'ın danışmanı Birol Erdem'in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadeden 'Bir devlet büyüğüne şantaj kumpası' çıktı. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşesine taşıdığı olay eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’in koordinesinde YÖK'e düzenlenen baskının detaylarını yazdı.

Birol Erdem'in verdiği ifade ve adının açıklanmadığı bir devlet büyüğüne yönelik şantaj iddialarının detayları şöyle:

“YÖK’te önemli bir büyüğümüze karşı şantaj yapmak amacı ile gerçekleştirilen bir olaydı. ‘Üniversitelerarası Kurul’daki belgelerden gizlice fotokopi çeken ve kurul başkanının veya YÖK başkanının olay mahallini basması ve ilgili kişinin istifasını istemesi üzerine bu şahıs bir taraftan istifasını verip YÖK’ten ayrılıyor ama bir saat içinde Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’i alarak YÖK’ü basıyor."

O DOSYADA NE VARDI?

Selvi yazısını "Hangi devlet adamına şantaj yapacaklardı? Dosyasında neyi arıyorlardı?" sorularıyla bitirdi. 

Abdülkadir Selvi'nin yazısının detayları şöyle:

"Darbelerle hesaplaşma uğruna yola çıktığımız Ergenekon süreci sulandırıldı. 15 Temmuz’da gördük ki, Türkiye’nin darbelerle hesaplaşmasını sulandıranlar, kendi darbelerini hazırlamakla meşgulmüş. Bu kez de FETÖ’yle mücadelenin sulandırılma çabalarına tanık oluyoruz.

Ergenekon’da kaçırdığımız fırsatı bu kez de FETÖ’de heba etmek istemiyoruz. Çünkü FETÖ’yle mücadele bir beka meselesi. Eğer bu millet sokağa çıkmasa, eğer Cumhurbaşkanı ölümü hiçe sayıp mücadeleyi seçmeseydi bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin adının yerine, ‘Fetullah Cumhuriyeti’ yazıyordu. Hassasiyetimiz bundan.

HSYK üyeliği ve Adalet Bakanlığı müsteşarlığı görevlerinde bulunan Birol Erdem’in, FETÖ’cülerin yargıdaki örgütlenmesine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifade ne tür bir örgütlenme ile karşı karşıya olduğumuzu göstermesi açısından çarpıcı.

BİROL ERDEM KİMDİR? Birol Erdem (24 Temmuz 1966, Doğanşehir, Malatya), Türk hâkim. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1990 yılında İdarî Yargı hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Erdem; sırasıyla Edirne İdare Mahkemesi, Ankara İdare Mahkemesi üyeliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde çeşitli görevler yaptıktan sonra genel müdürlük görevini yaptı ve 25 Ekim 2010 tarihi itibariyle Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği görevini yürüten Erdem 21 Kasım 2011 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı ve 1 Ocak 2014 tarihinde görevden alınıp Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri olarak atanmış olup bu unvan ile beraber Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.

“Öyle bir pervasızlık aldı yürüdü ki. cemaat mensubu asabı bozuk bir arkadaş heyette görüşme yaparken gereksiz müdahalelerde bulunuyor, başkan (Yargıtay) uyarınca başkana kafa tutuyor, hakaret ediyor, yumruk vurmaya kalkıyor.”

Adamlar darbe yapmaya kalkıştı. Meclis’i bombalayıp, Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye çalıştı. 246 insanımız şehit oldu, sen hâlâ hangi saygısızlıktan söz ediyorsun diyebilirsiniz. Bunlar bir günde bu noktaya gelmedi. Onu anlatmak istiyorum.

Eski 2. Daire Başkanı Nesibe Özer, “Modern bir kadın olduğum için beni vitrin süsü olarak kullandılar” demişti.

Birol Erdem ise, FETÖ’cülerin, sosyal demokrat görünümlü YARSAV’ı nasıl kullandıklarını anlatıyor.

“YARSAV’dan Murat Aslan adında bir arkadaşı getirdiler. YARSAV’daki en etkili grubun kendileri olduğunu YARSAV’da her türlü yönetim değişikliğini yapabileceklerini ancak YARSAV’ın kamuoyundaki imajının bozulmaması için bunu yapmadıklarını, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nu nasıl tereyağından kıl çeker gibi başkanlıktan uzaklaştırdıklarını anlattı.”

28 Şubat’la birlikte Adalet Bakanlığı’na adım atıyorlar.

“28 Şubat süreci gerçekten dindar olan arkadaşların bakanlığa gelişini engellemiş ancak farklı görünümlere bürünebilen tedbir ve ruhsat altında takiye yapan bu cemaat mensupları için bir fırsat olmuştur. Ruhsat ve tedbir olarak başvurdukları alkol meselesiydi. Adıyaman’da çalışan cemaatçi olarak bildiğim bir arkadaş aşırı alkol almak suretiyle yolda sızıp kalmış.”

FETÖ’cülerin asıl sıçramayı Ergenekon sürecinde yaptıklarını belirtip, Zekeriya Öz’le ilgili ilginç bir anekdot anlatıyor, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcımız Zekeriya Öz’ün Özel Yetkili Savcılık’tan alınmasını kendisi teklif etmesine rağmen Zekeriya Öz Ümraniye’de bulunan bombalarla ilgili soruşturmayı başlatınca tam kararname bağlanmak üzereyken kendisi arayarak yerinde bırakılmasını istedi.”

BİNALİ YILDIRIM'IN DANIŞMANİ BİROL ERDEM ANLATTI

Birol Erdem’in Yargıtay ve Danıştay üyeliklerinin seçimine ilişkin anlattıklarını kısaltarak paylaşıyorum.

“HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’nın evindeydik. Bir yansıtma cihazıyla duvara yansıttıkları isimleri değerlendiriyorlardı. En az 140 kişi olmalı diye ‘Hocaefendi’lerinden talimat almışlar ve biz de herhalde birkaçını eleriz diye 150-160 kişilik liste hazırlamışlar” FETÖ’cülerin başkalarına hayat hakkı tanımayan tutumları yüzünden anlaşmazlık çıkıyor. Bir gün sonra Resul Yıldırım’ın evinde buluşmayı kararlaştırıyorlar.

“Sabah belirlediğimiz saatte Resul’ün evine gittim. Evde hiç kimse yoktu. Dedim, her halde ilk ben geldim. Resul, ağabey hayır hiç kimse gelmeyecek dedi. Arkadaşlarla görüştük, bu konu tartışma dışı, biz bu işte yokuz dedi.”

Birol Erdem’in ifadesini okurken bir de şantaj izine rastladım.

“YÖK’te önemli bir büyüğümüze karşı şantaj yapmak amacı ile gerçekleştirilen bir olaydı. ‘Üniversitelerarası Kurul’daki belgelerden gizlice fotokopi çeken ve kurul başkanının veya YÖK başkanının olay mahallini basması ve ilgili kişinin istifasını istemesi üzerine bu şahıs bir taraftan istifasını verip YÖK’ten ayrılıyor ama bir saat içinde Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’i alarak YÖK’ü basıyor.”

Hangi devlet adamına şantaj yapacaklardı? Dosyasında neyi arıyorlardı?

ÖNCEKİ HABERLER
Dehşet dakikaları doğum yapan eşini ziyarete gelen...
Dehşet dakikaları doğum yapan eşini ziyarete gelen...
Özel çocuklardan özel sergi
Özel çocuklardan özel sergi
15 Temmuz sabahı bırakılmışlardı sırrı ortaya çktı
15 Temmuz sabahı bırakılmışlardı sırrı ortaya çktı
FETÖ'den New York kararı! Satılıyor
FETÖ'den New York kararı! Satılıyor
4.5 yaşında çocuğa cinsel istismar ağabey yapıyor deyince...
4.5 yaşında çocuğa cinsel istismar ağabey yapıyor deyince...
İşte beklenen referandum tarihi!
İşte beklenen referandum tarihi!
Çok acı arkadaşı bu halde buldu!
Çok acı arkadaşı bu halde buldu!
İstanbul'da elektrik kesintisi 9 Aralık 2016
İstanbul'da elektrik kesintisi 9 Aralık 2016
TSK'dan El Bab'a komando sevkiyatı!
TSK'dan El Bab'a komando sevkiyatı!
AK Partili Bahçekapılı'nın Almanya seyahati kabus oldu
AK Partili Bahçekapılı'nın Almanya seyahati kabus oldu