BIST 4.930
DOLAR 19,11
EURO 20,70
ALTIN 1.202,18
HABER /  DÜNYA

Beyaz Saray'dan Kudüs açıklaması

Trump'ın başkan seçilmeden önce ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması sözü gerçek olacak mı? Beyaz Saray'dan ilk açıklama geldi.

Abone ol

Beyaz Saray'daki ilk günlük basın toplantısında Sözcü Sean Spicer, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması konusunda, "Henüz verilmiş bir kararımız yok. İlgili tüm taraflarla görüşeceğiz" açıklamasında bulundu.

Sözcü Spicer, Beyaz Saray'daki ilk günlük basın toplantısında, İsrail'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması ile ilgili soruları cevapladı.

Sadece ABD değil, dünya kamuoyunu da ilgilendiren Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması tartışmalarıyla ilgili henüz verilmiş net bir kararın olmadığına işaret eden Spicer, "İlgili tüm taraflarla görüşeceğiz" ifadesini kulandı.

Başkanlık devir teslim sürecinin yeni gerçekleştiğini belirten Spicer, "Karar verme sürecinin daha çok başındayız ve ekibimiz ilgili paydaşlarla gerekli görüşmeleri yapacaklardır" diye konuştu.

Seçim kampanyasında ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma sözü veren Trump, bir İsrail gazetesine yaptığı açıklamada, vaadini unutmadığını belirterek, "Ben verdiğim sözden vazgeçmeyen bir şahsiyetim" demişti.

Başta Filistin tarafı olmak üzere uluslararası kamuoyunda Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması önerisi ciddi tartışmalara neden olmuş, bunun Ortadoğu barış sürecine çok büyük zararlar vereceği dile getirilmişti.