BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 498,03
HABER /  GÜNCEL

Başörtüsü yine duruşma erteletti!

Zübeyde Kamalak'ın, Ankara Adliyesi'nde başörtülü girdiği duruşma yeniden ertelendi.

Abone ol

Ankara 11. Aile Mahkemesindeki boşanma davasına, avukatlar Zübeyde Kamalak, Mustafa Kamalak ve Muhammed Furkan Kamalak katıldı.  Hakim Mustafa Karadağ, duruşma zaptına, Zübeyde Kamalak'ın başı kapalı olarak mahkeme salonuna girdiğini geçirdi.

Avrupa Barolar ve Hukukçular Konseyi Birliğinin meslek kuralları, Hakimler ve Savcılar ile Kamu Çalışanlarının Kılık Kıyafet Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, söz konusu kuralın yürütülmesinin durdurulmasına dair bir kararın bulunmadığını savunan Karadağ, Danıştayın, Türkiye Barolar Birliğinin meslek kurallarının 20. maddesindeki "başı açık" ibaresinin yürütmesini durdurmasının, avukatların başları kapalı olarak duruşmalara girmesine olanak sağlamadığını iddia etti.

Karadağ, mahkemede, hakimin tabi olduğu kurallara uyma zorunluluğu nedeniyle Kamalak'ın avukat olarak görev yapamayacağını ifade etti.

"Başı kapalı kalacağım"

Duruşmada söz alan Zübeyde Kamalak, "Mahkeme kararlarına herkes uymak zorundadır. 'Avukatlar uyar, hakimler uymaz' diye bir kural yok. Bu nedenle Anayasa uyarınca, Danıştay’ın kararına uyup avukat olarak mahkemede görev yapmam gerektiğini düşünüyorum ve burada başı kapalı olarak kalacağım. Ayrıca müvekkilimin de başı kapalıdır, beni kabul etmezseniz, onu da kabul etmezsiniz bu işin sonu gelmez" dedi.

Mustafa Kamalak da Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, devletin bir anayasasının bulunduğunu, bunun herkesi bağladığını söyledi.

"Hakimin çekilmesi gerekir"

Mahkeme kararlarına, yasama organları dahil, herkesin uymak mecburiyetinde olduğunu belirten Kamalak, başörtüsü ile ilgili, Danıştay 8. Dairesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararını hatırlattı.

Mustafa Kamalak, Hakim Karadağ'a, "Ben de Avukat Zübeyde Kamalak ile birlikte davalı vekili olarak görev yapacağım, o kabul edilmediği takdirde, ben de görev yapmayacağım. Zira bizim değil sizin çekilmeniz gerekir" dedi.

Mahkeme, "hakimin reddi konusunda, Adalet Komisyonu Başkanlığının veya refik hakimin karar vermesinin beklenmesini", duruşma zaptının bir örneğinin de Ankara Barosuna gönderilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

"Davadan çekilmeyeceğim"

Zübeyde Kamalak, duruşma sonrasında,  "Davadan çekilmeyeceğim, çekilmem için bir sebep yok. Danıştay 8. Dairesinin kararı açık" dedi.

Mustafa Kamalak da ortada hukuksuzluk olduğunu belirterek, Hakim Karadağ'ın davadan çekilmesi gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Uslu'dan inanılmaz iddia!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Benim Dünyam uyarlama değil kopya!
Erdoğan o pankarta çok kızdı
Tesadüfün bu kadarı dizilerde olur!
19 Eylül İngiltere Basın Özeti
Esad: Silahları yok etmek bir yıl sürer
FED açıkladı altın yine uçuşa geçti!
İran'da 11 siyasi mahkûm serbest
Facebook hesaplarını neden siliyorlar?
Yorumlar 1 yorum