BIST 9.783
DOLAR 32,59
EURO 34,71
ALTIN 2.474,18
HABER /  GÜNCEL

Başkentte su seferberliği

Barjlardaki su oranı azaldı. Su kesintileri başlıyor. Başkentliler tedbiri artırdı...

Abone ol

Başkentin barajlarındaki doluluk oranının düşmesi ve Ağustos'tan itibaren su kesintilerine başlanmasının planlanması susuzlukla ilgili tedbirleri artırdı.

Ankara çevresindeki Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarında su seviyesi yaklaşık yüzde 5'e indi.

Su kapasiteleri toplam 1 milyar 509 milyon metreküp olan barajlarda şu anda 50 milyon metreküp civarında kullanılabilir su bulunuyor.Barajlardaki su seviyelerinin minimum seviyelere inmesine karşın hava sıcaklıklarının artan bir seyir izlemesi ise yeşil alanları olumsuz etkiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Başkenti süsleyen ağaçları ve yeşil alanları tankerlerle sulamaya çalışmasına karşın birçok park ve refüjlerde sararma görülmeye başlandı.

ZABITA GÖZ AÇTIRMAYACAK

Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, su israfının önüne geçilmesi amacıyla denetimleri artırdıklarını bildirdiler.

Suyla ilgili uyarı ve yasaklara rağmen suyu tasarruflu kullanmadığı, gece yarısı şebeke suyuyla bahçe suladıkları, halı ve otomobil yıkadıkları belirlenen kişilere para cezası uygulayamaya devam edeceklerini vurguladılar.

Yetkililer, su yasağına uymadıkları tespit edilen kişi ve firmalara bugüne kadar 3 bin YTL civarında ceza kestiklerini ifade ettiler.

BİDON FİYATLARI TAVAN YAPTI

Ağustos'dan itibaren uygulanması beklenen kesinti nedeniyle susuz kalmaktan endişelenen vatandaşlar ise evlerine su bidonları ve yedek depolar alarak kesintilere karşı tedbir alma yoluna gidiyor.

Ankara'daki bidon üretiminin yetersiz kalması nedeniyle Gaziantep ve Trabzon'dan bidon getirdiklerini anlatan Taştoka, ''Talep artışı beraberinde bidon fiyatlarını da astronomik ölçüde artırdı. Bizim toptan satışlarda tanesini 4-5 YTL'ye verdiğimiz bidonların, piyasada 30-40 YTL'ye satıldığını görüyoruz. Vatandaşlar abartılı bidon fiyatlarına aldırmasın. Ulucanlar'a geldikleri takdirde ucuz fiyatlara su bidonu alabilirler'' dedi.

SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR SU İÇİN NELER YAPILMALI?

Şenol, sağlıklı ve güvenilir su için alınması gereken önlemlerle ilgili şunlara dikkati çekti:

''-Emniyetli su, içindeki mikroorganizma içeriği kabul edilebilir düzeyde olan, ishal gibi sağlık sorunları oluşturma riski bulunmayan, ağır metaller içermeyen sudur. Madem su kesintileri kaçınılmaz hale geldi, evlerde su kontrol sistemlerinin kurulması zorunludur.

-Uluslararası standartlardaki su kontrol sistemi, kullanılan depolardaki suyun arsenik, bakteri ve kolibasili yönünden araştırılıp buna karşı önlemlerin alınmasını içerir.

-Ayrıca kullanılan depoların sık sık bakım ve onarımı yapılarak, mikroorganizmaların üremesine zemin oluşturmaması ve klorun işlevini yitirmemesi için suyun sıcaklığının yükselmesi önlenmelidir.

-Suyun sadece klorlanması da yeterli değildir. Ultraviyole ve ozonlama sistemi de mutlaka halka iyi anlatılmalıdır.

-Evlerde kullanılan sular mutlaka kaynatılmalı, renk ve kokusunda herhangi bir değişiklik meydana gelen sular kesinlikle kullanılmamalıdır.

-Enfeksiyonların önlenmesi açısından meyve ve sebzelerin yıkandığı, gıdaların temas ettiği suyun temiz olması çok önemlidir. Bunun için klor solüsyonları kullanılabilir. Bu yoksa meyve ve sebzeler, içine limon suyu ya da sirke damlatılmış 1 litre suda bekletildikten sonra tüketilebilir.''

Enfeksiyonların önlenmesinde mide asidinin yüksek tutulmasının da yararlı olduğunu ifade eden Şenol, ''Bunun için de özellikle çocuklara bolca limon suyu içirilebilir'' dedi.

Enfeksiyonlardan korunmak için soğuk gıdalardan uzak durulması, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini kaydeden Şenol, ''Her ülkede bu tarz sıkıntılar yaşanabilir. Ancak, bu tedbirlerin alınması su sağlama zorunluluğu yüklenmiş kurumlarca, yani belediyelerce gözetilmelidir'' diye konuştu.