BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  MEDYA

Başkanlık sisteminin yapısı nasıl olacak?

2015 genel seçimlerinin yaklaşmasıyla en çok merak edilen konu 'Başkanlık sistemi' oldu Peki Başkanlık sistemi nasıl kurulacak ve nasıl bir yapıda olacak?

Abone ol

İNTERNETHABER.COM- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlık Sistemi'ne geçiş konusunda son olarak TRT 1, TRT Haber, TRT Türk ortak yayınında çok başlı bir yönetimin sıkıntı yarattığını ve ayakları prangaya vurmuş gibi süreci ağırlaştırdığının altını çizerek "Bizde başkanlık sistemi olsaydı biz geldiğimiz noktanın çok daha ilerisinde olurduk” demesinin ardından Başkanlık Sistemi tartışmaları daha da alevlendi. 

2015 genel seçimlerinin yaklaşmasıyla kamuoyunun en çok merak ettiği konulardan biri haline gelen 'Başkanlık sistemi' nasıl oluşturulacak ve nasıl ilerleyecek? Yeni Şafak yazarlarından Bülent Orakoğlu, bugünkü yazısında Türkiye'nin geleceğine yön verecek olan Başkanlık sisteminin yapısını kaleme aldı.

Orakoğlu, 'Başkanlık sistemlerindeki hükümet istikrarının ve güçlü muhalefetin, Yeni Türkiye’nin yeni bölgesel ve küresel vizyonuna önemli katkılar sağlayacağını ve yeniden yapılanma demokratik değişim ve dönüşüme ayak uyduramayan siyaset kurumlarının da bitişi anlamına geleceği'ne işaret etti.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

(...)

Yaklaşık 30 yıl önce 8.Cumhurbaşkanı Özal tarafından, 12 Eylül Darbe’sinin flu konjonktürel ortamında, sistemin giderek tıkandığı ve devamlı siyasi istikrarsızlık ve darbelere zemin yarattığı gerekçesiyle, ‘’Türkiye için umut, krizden çıkış, yeniden yapılanma değişim ve dönüşümün’’adresi olarak ortaya atılan Türk usulü başkanlık sistemi ile ilgili çalışma ve tartışmalar başlatılmıştı.

Geçmişte Özal, tarafından başlatılan Demirel ve Çiller’in de savunduğu sistem değişikliği günümüzde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘’darbelerin ve darbe teşebbüslerinin, yönetimdeki istikrarsızlık nedeniyle mümkün olabildiği’’ ‘’başkanlık sistemlerinde ise güçlü ve istikrarlı yönetimler oluşturmanın mümkün olduğu’’ ve böylece milli iradeye yönelmiş, tüm darbelerin önüne geçilebileceği öngörüsü ile yeniden devreye sokulduğu anlaşılıyor.

NASIL BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT 3 kanalının ortak yayınında, bazı köşe yazarları ile yaptığı söyleşide, ‘’Nasıl bir başkanlık sistemi’’ ile ilgili olarak tek meclisli model üzerinde durduklarını açıklamıştı. Bu sistemde denetim yetkisinin mecliste olacağını ifade eden Erdoğan’’Başkanın belli yetkiler ile birlikte, meclisin vereceği yetkileri kullandığını’’ Başbakan’ın, Başkan 1.Yardımcısı olarak görev aldığını belirterek konu üzerinde uzmanların detaylı olarak çalıştıklarını belirtmişti.

2015 SEÇİMLERİNDE YAKALANMASI GEREKEN SAYI

Kamuoyunda, başkanlık sistemine desteğin olumlu olarak her geçen gün arttığına da işaret eden Erdoğan, böyle bir adım atılabilmesi için anayasa değişikliğinin şart olduğunu bunun için 2015 seçimlerinde 367’yi veya referandum için 330 milletvekili sayısını yakalamak gerektiğini de belirtmişti.

Eski Türkiye’de, vesayet mekanizmaları ile milli iradeyi temsil eden iktidarlar arasında yaşanan, demokrasi mücadelesi, bu kez küresel ve Batı’lı güçler kontrolündeki yerli işbirlikçi yapıların da dahi olduğu bir şer koalisyonu ile milli irade arasında günümüze kadar uzanan bir yelpazede devam ediyor.

KOBANİ VE CİZRE

Bu şer güçler, Yeni Türkiye’nin Ortadoğu’da ve dünyada söz sahibi olmasını engellemek için başkanlık sistemini, stratejik yatırımlarını hedef alarak, ekonomiye darbe vurmak en önemlisi de Ortadoğu’da KÜRT-TÜRK ittifakını bozmak amacıyla, 7 Şubat MİT krizinden başlayarak, Gezi kalkışması,17-25 Aralık darbe girişimi, Kobani ve Cizre kalkışmalarını tezgahlamışlardı.

ANAYASA UZMANLARI NE DİYOR?

Anayasa uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde, gerçek parlamenter sistemin özellikleriyle, Türkiye Anayasası’nın öngördüğü sistemin özellikleri yan yana konduğunda, ülkemizdeki uygulamanın parlamenter sistem olmadığının açıkça ortaya çıktığı belirtiliyor. Türkiye’de darbeciler tarafından, demokrasiyi bir tehdit ve tehlike olarak gören, bir vesayet anlayışıyla,1961 ve 1982 Darbe Anayasa’larının oluşturulduğunu bu nedenle, Türkiye’deki mevcut durumun adının parlamenter sistem, ya da yarı başkanlık olarak değerlendirmenin yanlış olacağının da altı özellikle çiziliyor.

TEHLİKE ÇANLARI

Başkanlık sistemlerinde hükümet istikrarı ve güçlü muhalefet, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yeni sistemin iki temel hedefi olarak, Yeni Türkiye’nin yeni bölgesel ve küresel vizyonuna önemli katkılar sağlarken, yeniden yapılanma demokratik değişim ve dönüşüme ayak uyduramayan siyaset kurumları açısından tehlike çanlarının çalması anlamına da geliyor.

"YENİ SİSTEME YUMUŞAK GEÇİŞ..."

Aslında Türkiye’nin, parlamenter sistemden, Türkiye usulü başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçmesi ülkenin makus talihi olan siyasi istikrarsızlığı önlemenin tek çaresi gibi görünüyor. Rahmetli Özal’dan, Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir güç olmasının olmazsa olmaz şartı olarak da, Türkiye’nin yeni sisteme yumuşak bir geçişle entegre olmasını elzem kılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Demirtaş hiç böyle bir yüzde açıklamamıştı
Demirtaş hiç böyle bir yüzde açıklamamıştı
AÖF 2015 final sınav sonuçları MEB açıkladı mı?
AÖF 2015 final sınav sonuçları MEB açıkladı mı?
SGK sigorta prim borcu yapılandırma son gün
SGK sigorta prim borcu yapılandırma son gün
550 bin emekliye prim müjdesi! Sınır getirilecek
550 bin emekliye prim müjdesi! Sınır getirilecek
Traş oldu kaşlarını aldırdı kadın kılığına girdi ama...
Traş oldu kaşlarını aldırdı kadın kılığına girdi ama...
Zaman gazetesi öyle bir şey yaptı ki!
Zaman gazetesi öyle bir şey yaptı ki!
Çanakkale'de deprem
Çanakkale'de deprem
550 bin emekliye müjde
550 bin emekliye müjde
1 dolar kaç lira oldu dolar fiyat 2 Şubat son durum
1 dolar kaç lira oldu dolar fiyat 2 Şubat son durum
TV8'de Gülşah Show'da İrem elendi
TV8'de Gülşah Show'da İrem elendi