BIST 2.857
DOLAR 17,96
EURO 18,57
ALTIN 1.033,72
HABER /  GÜNCEL

Başbakanlık'ta olağanüstü güvenlik zirvesi!

Başbakan, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri ve MİT Müsteşarları Başbakanlık'ta toplandı.

Abone ol

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İstem Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan bir araya geldiği Başbakanlık Güvenlik Zirvesi sona erdi.

Davutoğlu'nun programında böyle bir toplantının yer almamasına rağmen gerçekleşen bu toplantının zamanlaması dikkat çekti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulisi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

basbakanlikta-olaganustu-guvenlik-zirvesi-4762150.jpeg


TÜRKİYE, KOALİSYONDA MÜTTEFİKLERİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Zirvede özellikle Amerika Birleşik Devleti (ABD)'nin dile getirdiği söz konusu koalisyonda Türkiye'nin ne şekilde yer alacağı değerlendirildi. Zirveden ayrıca Türkiye'nin koalisyonda müttefikleri ile işbirliği yapacağı konusunda bazı kararlar da çıktı. Bu kararlardan biri Türkiye'nin bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı mücadele konusunda müttefikleri ile yürüttüğü politikaları devam ettireceği kararı oldu. Bu kapsamda istihbarat paylaşımının başta ABD olmak üzere, koalisyon güçleri ve IŞİD'in karşısında yer alan her ülke ile devam edeceği de kararlaştırıldı.

"UÇUŞA YASAK BÖLGE"NİN NASIL OLUŞTURULACAĞI KONUŞULDU
 
Güvenlik Zirvesi'nde ayrıca sınır güvenliği konusu da detaylı olarak tartışıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin sınır güvenliği konusunda yaptığı çalışma ile Türkiye'nin geçen hafta muhataplarına dile getirdiği ve muhataplar tarafından kabul edilen sınırda oluşturulacak uçuşa yasak bölge hususunda atılan adımlar zirvede ele alındı. Uçuşa yasak bölgenin nerede oluşturulacağı, ne kadar derinlikte olacağı, ne kadar alanı kapsayacağı ve koalisyon güçlerinin uçuşa yasak bölgenin güvenliğini nasıl sağlayacağı konuşuldu. Suriye ve Irak başta olmak üzere mevcut bölgelere yapılacak olan insani yardım ve lojistik destek konusu da Güvenlik Zirvesi'nde haritalar üzerinden raporlar ile ele alındı. Çankaya Köşkü'ndeki Güvenlik Zirvesi'nde ulusal güvenlik ve terör ile mücadele konuları da masaya yatırıldı. Okullara yönelik saldırılar ve bu konuda ne gibi adımlar atılacağı zirvede değerlendirildi. Çözüm süreci ve yol haritası da zirvede konuşulan gündem maddeleri arasında yer aldı. 
Güvenlik Zirvesi'nde alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rapor halinde sunulacağı ve bu raporun önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda bizzat cumhurbaşkanı tarafından muhatapları ile konuşulacağı bildirildi. 


necdet-özel-güvenlik-zirvesi-başbakanlik.jpg

EZİDİLERİN DURUMU DA ELE ALINDI

Öte yandan toplantıda Türkiye'deki ezidilerin durumu da görüşüldü. Şengal'deki IŞİD işgali ile binlerce Ezidi katledilirken kaçmayı başaranlar Rojava, Irak Kürdistan Bölgesi ve Türkiye'ye sığınmışlardı.

hakan-fidan-başbakanlik-güvenlik-zirvesi.jpg
ZAMANLAMA MANİDAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde yapılan zirvenin, ABD Başkanı Obama’nın, Irak ve Suriye’deki IŞİD tehdidine ilişkin yol haritasını ilan edeceği açıklamanın hemen öncesine gelmesi dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe’de şok üstüne şok !
Fenerbahçe’de şok üstüne şok !
YPG ve ÖSO'dan IŞİD'e karşı 'ortak eylem merkezi'
YPG ve ÖSO'dan IŞİD'e karşı 'ortak eylem merkezi'
’’Yunan yetkililere...’’
’’Yunan yetkililere...’’
Kepçeyle müdahale edildi
Kepçeyle müdahale edildi
Murdoch: Üçüncü sayfa modelleri artık giyinmeli
Murdoch: Üçüncü sayfa modelleri artık giyinmeli
Herkes kendi geleceğini düşünüyor…”
Herkes kendi geleceğini düşünüyor…”
Yurtdışına kaçırılan kültür varlıkları için yardım istedi
Yurtdışına kaçırılan kültür varlıkları için yardım istedi
Fenerbahçe ilk maçında yenildi
Fenerbahçe ilk maçında yenildi
Sırbistan, Brezilya’yı mağlup etti
Sırbistan, Brezilya’yı mağlup etti
Eylem yapan anneler Ankara’ya hareket etti
Eylem yapan anneler Ankara’ya hareket etti