BIST 1.452
DOLAR 8,36
EURO 10,16
ALTIN 496,16
HABER /  GÜNCEL

Başbakan Yıldırım: Bundan sonra depremler batıda olacak

Başbakan Binali Yıldırım, Kocaeli'deki Deprem Çalıştayı'nda açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "Altyapı, üst yapı tedbirlerini alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz" dedi.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, son yüzyıl içerisinde depremlerin doğudan batıya doğru ilerlediğini söyledi. Deprem gerçeğiyle yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, bilimsel verilerin bundan sonra olacak depremler için batı bölgelerini işaret ettiğini söyledi.

Kocali'deki Deprem Çalıştayında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, hem altyapı hem de üstyapı tedbirlerinin alınarak Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. İşte Yıldırım'ın açıklamalarından bazı satır başları:

"DOĞUDAN BATIYA İLERLİYOR"

"Deprem, dünyanın gerçeği. Depremleri engelleme şansımız yok. Gelişimine baktığımız zaman son yüzyıl içerisinde 39  Erzincan depremiyle beraber deprem hareketlerinin doğudan batıya doğru ilerlediğini görüyoruz. Bunun en son örneği 99 depremidir. Demek ki bundan sonra olacak deprem de batı bölgemizde olacak. Bu bilimsel bir tespittir. Bu gerçeği bilerek, bu alanda bilinçlenerek altyapı, üst yapı tedbirlerini alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz.

"DEPREME HAZIR OLMAK"

Depreme hazır olmak, deprem olduktan sonra düşüneceğiniz, karar vereceğiniz tedbirlerle olmaz. O deprem sonu zaten sağlıklı düşünce veyahut bir şey ortada kalmıyor. Panik havasıyla doğru yapacaklarınızı bile yapamaz hale düşüyorsunuz. O yüzden depremle yaşamanın yollarını en iyi şekilde öğrenmemiz, depreme hazırlıklı olmaktan geçiyor.

"YÜZDE 42'Sİ DEPREM RİSKİ ALTINDA"

Türkiye olarak şunu aklımızdan çıkarmayalım. Topraklarımızın yüzde 42'si deprem riski altındadır. 1900'lü yıllardan bu yana 2017'ye kadar geçen 117 yıl içerisinde ülkemizde toplam 5 bin 905 deprem gerçekleşmiş. Bu depremlerden 5 bin 83'ü, 4 ve 5 şiddet aralığında, 722'si 5-6 aralığında, geriye kalan 100 adedi de 6 ile 8 şiddetindedir. Bu depremlerde ne yazık ki 87 bin insanımızı kaybettik. Yani 117 yıl içinde 8 ve üzeri şiddette hiç deprem olmamasına rağmen bu can kaybı yaşandı.

"7 MİLYONUN ÜZERİNDE KONUT YAPILACAK"

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 15 yılda TOKİ marifetiyle tam 780 bin konut yapımını gerçekleştirdik. 2011  Van depreminden sonra 28 bin konutu inşa ettik, hak sahiplerine bir sene içerisinde teslim ettik. 81 ilde toplam 1 milyon 76 bin birimin dönüşümü şu anda başladı, devam ediyor. Hedef, 2023 yılına kadar, Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar 4 milyon, 2030 yılına kadar da 7 milyonun üzerinde konut yeniden yapılacak, dönüşüm tamamlanmış olacaktır."

ÖNCEKİ HABERLER
65 yıllık evli çift ele ele ölümü tercih etti!
Silivri Cezaevi karıştı: Haberci kuş yakalandı!
ABD'den 4 ülkeye çağrı: İpleri koparın!
Operasyondaki askerlerin üzerine yıldırım düştü
Bakan Sarıeroğlu açıkladı! Bunu yapmayanlara ceza
Kilisede porno film çektiler; savcı dava bile açtırmadı!
Eve giden arkadaşları şoke oldu: Hemşirenin sır ölümü!
İş adamının ailesinden yürek burkan son istek!
Diyarbakır Havalimanı’nda ışıklar sönünce uçaklar tehlike atlattı
AK Partili isimden erken seçim cevabı
Yorumlar 7 yorum