BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  POLİTİKA

Başbakan 'IŞİD cihatçıları'na noktayı koydu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Independent ve Times'a IŞİD'e katılan gönüllü cihatçılarla ilgili tartışmalara noktayı koyacak açıklamalarda bulundu, gazeteler o açıklamaları 'itiraf' diye gördü.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün sona eren İngiltere gezisi sırasında Independent'ın Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn ve Times'ın diplomasi editörü Roger Boyes mülakat verdi. Suriye'ye geçerek IŞİD'e katılan gönüllü cihatçıların 'durdurulmasının çok zor ' olduğunu sınırların kontrol açısından ve yine sınırların 'sığınmacıların kurtarılması açısından kapatılamayacağı' gerekçesiyle ifade eden Davutoğlu'nun bu ifadelerini, Independent ve Times 'itiraf' olarak gördü.

Independent gazetesinin bugünkü manşetinde Davutoğlu’yla yapılan mülakata ithafen "Gönüllü cihatçıların Suriye'ye akını 'durdurulamaz'... " ifadesi yer alırken, Times ise haberi “Türkiye Başbakanı itiraf ediyor: Cihatçıların Suriye'ye gitmelerini durduramayız.” başlığıyla verdi.

Her iki gazete de Başbakan Davutoğlu'nun “IŞİD'in ele geçirdiği toprakların çoğunda kontrolü elinde tutmaya devam etmesi ihtimalini artırdığı" ifadesine vurgu yaptı. 

"SINIRIN DİĞER TARAFINDA BİR DEVLET YOK"

Başbakan Davutoğlu iki İngiliz gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye ile olan uzun sınırını kapatamayacağını belirtti: "Her halükarda sınırın diğer tarafında bir devlet yok."

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'deki savaşı IŞİD'in de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da kazanmasına karşı olduğunu söylemiş. Davutoğlu'nun altını çizdiği nokta, uluslararası toplumun Suriye'ye kara birlikleri göndermemesi halinde, "tek alternatifin ılımlı muhalif güçlerin eğitilip silahlandırılması".

"10 YILDA 62 KEZ SURİYE'Yİ ZİYARET ETTİM"

Türkiye'nin bir dönem Esad'la yakın ilişki içinde olduğunu ve ilişkilerin Esad'ın 'kendi halkını öldürmeye başlayınca bozulduğunu' ifade eden Davutoğlu "10 yılda 62 kez Suriye'yi ziyaret ettim." dedi. 

IŞİD'İ KİM YARATTI?

Başbakan Davutoğlu'nun vurguladığı bir diğer nokta da Türkiye'nin IŞİD'in yükselişinde rolü olmadığı. Davutoğlu, IŞİD'i yaratanın, Irak Savaşı ve bu ülkenin 2003'te ABD tarafından işgali olduğunu kaydediyor.

Davutoğlu'nun mülakat verdiği gazetecilerden Patrick Cockburn ise Türkiye'nin Suriye politikasında zigzaglar çizdiği görüşünde. Cockburn, "IŞİD Kobani'de Suriye Kürtlerine saldırdığında ve Ekim ayında neredeyse kenti ele geçirdiğinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kobani'yi savunanları terörist olarak nitelendirdi, PKK 'nın Suriye'deki kolunun da IŞİD kadar kötü olduğunu söyledi. Ancak Türkiye hem Suriyeli Kürt sığınmacıların hem de Kobani'yi güçlendirecek ve transit geçiş yapacak Irak'tan 150 peşmergenin ülkeye girişlerine izin verdi" diyor.

Başbakan Davutoğlu'nun Times gazetesinin haberinde yer alan bazı sözleri ise şöyle:

"SURİYE SINIRINI KAPATABİLİRİZ AMA SIĞINMACILARI KİM KURTACAK?"

"Suriye sınırını kapatabiliriz ama bu durumda sığınmacıları kim kurtaracak? Kim onları güvenli bir bölgede tutacak? Tüm bu insanlar yürüyerek kaçtılar Suriye'den. Sınırı onlara kapatmalı mıyız? Bu ahlaki olarak kabul edilebilir mi?"

"937 kilometrelik bir sınırdan bahsediyoruz. Sınırın kapatılması mümkün değil. Her köşeye de bir asker yerleştiremeyiz."

"BARBAR TÜRKİYE SINIRI KAPATTI DİYECEKLER"

"Elbette askeri bir bölge oluşturduğumuzu ve hiç kimsenin bu bölgeye girmeyeceğini ilan edebiliriz. Ancak o zaman da şimdi bizi eleştirenler, 'Barbar Türkiye sınırı kapattı ve bunu sonucunda insanlar öldü' diyecektir. Bunu asla yapmayacağız."

"Son bir yıl içinde 7 bin kişinin ülkemize girişini yasakladık. 1300 kişiyi de sınır dışı ettik."

"Eğer entegre bir strateji geliştirilirse, biz de bu stratejiye dahil oluruz. Ancak (NATO'daki) ortaklarımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anlamazlarsa ve sadece tek bir kaygıya odaklanırlarsa, o zaman bu stratejiye dahil olmayız."

ÖNCEKİ HABERLER
Diyaliz ihalesinde kan aktı
Diyaliz ihalesinde kan aktı
Kırıkkale'de hırsıza ilginç not
Kırıkkale'de hırsıza ilginç not
Husiler kimdir? IŞİD'i sollayan örgüt
Husiler kimdir? IŞİD'i sollayan örgüt
Erdoğan'a orta parmak davasında karar
Erdoğan'a orta parmak davasında karar
İmam mikrofonu açık unutunca...
İmam mikrofonu açık unutunca...
23 Ocak vizyona giren filmler fragmanları yayınlandı
23 Ocak vizyona giren filmler fragmanları yayınlandı
ABD'de polisin bir siyahı vurduğu görüntüler ortaya çıktı
ABD'de polisin bir siyahı vurduğu görüntüler ortaya çıktı
Minik çocuğun önce kafasına sonra da...
Minik çocuğun önce kafasına sonra da...
Sun'ın üçüncü sayfa üstsüzleri geri göndü
Sun'ın üçüncü sayfa üstsüzleri geri göndü
Tarlada parçalanmış ceset!
Tarlada parçalanmış ceset!