BIST 2.014
DOLAR 13,37
EURO 15,13
ALTIN 789,68
HABER /  DÜNYA

Barzani referandum için İstanbul'da 3 kişilik ekiple...

IRAK 'ta bütün ısrarlara rağmen referandum yaparak Irak'ta krize neden olan Mesud Barzani’nin korsan referandum için İstanbul’da şube açarak sürece destek toplamak için 25 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı.

Abone ol

Mesut Barzani, 25 Eylül’deki korsan referandumda lehine lobi için para akıttı. İstanbul’da şube açan Hollanda merkezli Free Press Unlimited (Sınırsız Medya Özgürlüğü) isimli kuruluş, 86 farklı dernek, vakıf ve 140 medya kanalıyla işbirliği yaptı. Irak’ı parçalayacak kukla devlet için 25 milyon dolar harcandı.

Mesud Barzani’nin korsan referandumu için İstanbul’da şube açarak süreci manipüle etmek isteyen ‘Sınırsız Medya Özgürlüğü’ adlı Batılı kurum, kampanyaya 25 milyon dolar harcadı.

REFERANDUM İÇİN İSTANBUL'DA ŞUBE AÇMIŞ

Mesud Barzani’nin korsan referandumu için İstanbul’da şube açarak süreci manipüle etmek isteyen ‘Sınırsız Medya Özgürlüğü’ adlı Batılı kurum, kukla devlet kampanyasına 25 milyon dolar harcadı. Hollanda merkezli ‘Free Press Unlimited’ (FPU) isimli kuruluş, 25 Eylül sürecinde Türkiye’de 86 farklı dernek-vakıfla işbirliği yaptı. İstanbul’da 3 kişilik bir ekiple haziran ayı başında korsan referandum konusunda kamuoyu oluşturma faaliyetlerine başlayan FPU, önceden belirlenen isimlerle görüşerek projeler için teklifler topladı. Kampanya sürecinde etkili olmak amacıyla Facebook ve Twitter grupları kurma çalışması başlatan Hollanda merkezli kurum, bu yolda İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Ankara’da pek çok isimle bağlantıya geçti. Saha elemanları ve sosyal medya konusunda FPU’ya ilk destek, Osman Kavala’ya ait Anadolu Kültür A.Ş.’den geldi.

YAZAR SATIN ALDILAR

FPU, İstanbul ve taşra ekiplerini oluştururken PKK yanlısı ve liberal isimlerle ilk görüşmeleri Anadolu A.Ş. referansıyla yaptı. Aralarında bazı köşe yazarlarının da yer aldığı kadro, temmuz ayı sonrası kampanya faaliyetlerine hız verdi. Medya manipülasyonlarına başlayan saha elemanları, merkez ve taşra ekipleri için ayrı ayrı strateji belirledi. Önce, “Türkiye Barzani’yi desteklemeli” tezinin işlenmesi talimatı veren FPU, Ankara’nın referandum karşıtı söylemin dozunu artırmasıyla birlikte taktik değiştirerek şu mesajı geçti: “Türkiye’nin tepkisi taktiksel. Aslında Erbil ile Ankara arasında gizli anlaşma var...” Yeni talimat sonrası FPU bağlantılı bazı yazarlar, köşe yazılarında bu teze ağırlık vermeye başladı.

O EKİPTEN BİRİNİ BULDUK

Kampanya sürecinde FPU’nun taşrada görev verdiği bir isme ulaşıldı. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynak, Free Unlimited ile temmuz ayı başından itibaren çalıştıklarını, Hollanda merkezli kuruluşla yapılan toplantıya Irak, Suriye ve Türkiye’den birçok ismin katıldığını belirtti. Birtakım şahıs ve internet sitelerine 1000 ya da 1500’er dolar ödendiğini, bazı yazarlara da 70-80 bin dolar gibi aylık ödenekler tahsis edildiğini belirten kaynak, “Süreç boyunca bazı konu başlıkları etrafında propaganda ve yayın yapmamız istendi” diye konuştu. Kendi ulaştığı bilgi dahilinde 86 kurumun ve şahsın bu süreçte yer aldığını belirten kaynak, sürecin Suriye ve Irak ayağında ise 140’dan fazla medya kuruluşunun aynı merkez tarafından yönetildiği bilgisini verdi.

‘BARZANİ SÜNNİ HAMİSİ’

Hollanda merkezli FPU’nun talimatıyla haziran-ekim döneminde süreci sabote eden kuruluşlar, “Barzani bölgedeki Sünnilerin temsilcisi. Şii Kerkük ve diğer beldelerde ise Haşdi Şabi güçleri katliam ve işgal faaliyeti yürütüyor” gibi iddialar başta olmak üzere birçok proje konu, kampanya ve slogan belirledi. “Peşmerge ve PKK’nın DEAŞ’a karşı verilen mücadelede öncü olduğu”, “Türkiye’nin DEAŞ’ı desteklediği”, “TSK envanterinde PKK’ya karşı kullanılan insansız hava araçlarının sivilleri vurduğu” iddialarını işleyen kampanyalar da hep bu korsan ittifakın etkinlikleri arasında yer aldı. Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kürtçe yayın yapan 140’tan fazla kuruluş, Barzani’nin korsan referandumuna destek için çalışıp Free Press Unlimited’den para aldı.

Barzani Rus petrol devinden aldığı parayı ne yaptı?

Barzani ABD'nin önerisini neden reddettiğini açıkladı!

ÖNCEKİ HABERLER
Ahmet Hakan'dan İyi Parti'yi çıldırtacak yazı
Ahmet Hakan'dan İyi Parti'yi çıldırtacak yazı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Müge Anlı Murat Pınarbaş bulundu mu yakın arkadaşı Fatih mi suçlu?
Müge Anlı Murat Pınarbaş bulundu mu yakın arkadaşı Fatih mi suçlu?
Zarrab savcısı Bharara'dan skandal paylaşım!
Zarrab savcısı Bharara'dan skandal paylaşım!
İzmir'de silah sesleri! Yaralı polisler var
İzmir'de silah sesleri! Yaralı polisler var
Sylvester Stallone 16 yaşındaki kıza korumasıyla tecavüz etti
Sylvester Stallone 16 yaşındaki kıza korumasıyla tecavüz etti
Pentagon Trump'ı istifaya çağırdı! Hem de taciz suçlamasıyla...
Pentagon Trump'ı istifaya çağırdı! Hem de taciz suçlamasıyla...
Cuma günü anlamlı mesajlar resimli whatsapp sms gönder
Cuma günü anlamlı mesajlar resimli whatsapp sms gönder
Şehit uzman çavuşun kanı yerde kalmadı!
Şehit uzman çavuşun kanı yerde kalmadı!
Barzani'den bazı yazarlara 70-80 bin dolar aylık ödenek
Barzani'den bazı yazarlara 70-80 bin dolar aylık ödenek