BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,22
ALTIN 502,30
HABER /  EKONOMİ

Bakan Varank: Sayıları 10'a çıkacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun Samsun'da yapılan Karadeniz Bölge Toplantısı'na katıldı. Bakan Varank, Türkiye ekonomisinin sanayici ve girişimcilerin desteği ile güçlenip emin adımlarla yoluna devam edeceğini söyledi.

Abone ol

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara'da ilki açılan yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezi sayısının 2020 yılına kadar Türkiye genelinde sayılarının 10'a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Varank, Samsun'da Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Karadeniz Bölge Toplantısı'na katıldı. OSBÜK'ün 7. Toplantısı'nı Samsun'da yaptıklarına işaret eden Varank, Türkiye ekonomisinin sanayici ve girişimcilerin desteği ile güçlenip emin adımlarla yoluna devam edeceğini söyledi. Bakan Varank'ın açıklamaları şöyle:

"Kasım ayı ekonomik güven endeksi, ekonomideki beklentilerin olumluya evrildiğini göstermeye başladı. Üç aydır düşme eğiliminde olan endeks kasım ayında yüzde 9,1'lik bir artışı kaydetti. Reel kesim güven endeksindeki artış toparlanmada en önemli rolü üstlendi. Bunun önümüzdeki dönemde de güçlenerek devam etmesini arzu ediyoruz. Mevcut yatırım kapasitelerinin etkin şekilde kullanımı ve yeni yatırımların artması çok mühim. Büyüme ve istihdam için yatırım şart. Bu noktada sanayicinin üzerindeki ilave yükleri azaltmaya, yatırımları teşvik etmeye tüm gücümüzle devam edeceğiz. Sizlerin de tüm enerjinizi yatırıma ve üretime odaklamanız gerekiyor.

"2020'YE KADAR SAYILARI 10'A ÇIKACAK"

Bakın, 3 gün önce ülkemizin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezini Ankara'da açtık. Firmalarımız bu merkezde yalın üretim tekniklerini uygulayarak öğrenebilecekler. Bu merkezin sadece Ankara ile sınırlı kalmasını istemiyoruz. OSB'leriniz bünyesinde faaliyet gösteren firmaları Ankara'daki eğitimlere katılmaya teşvik edebilirsiniz. Üretim süreciniz ne kadar yalınlaşırsa maliyetleriniz de o denli düşüyor ve rekabette güç kazanıyorsunuz. Ankara'daki merkez tek olmayacak. 2020 yılına kadar Türkiye genelinde bu tip merkezlerin sayısını 10'a çıkarmayı hedefliyoruz. Çalışanlarınızın dijital teknolojiler alanında farkındalığının artması da oldukça önemli. Bakanlığımız ve İŞKUR desteği ile hazırlanan eğitimler var. Elemanlarınızı bu eğitimlere de katılmaları yönünde teşvik edebilirsiniz. Karadeniz'in potansiyelini hep birlikte daha ileri taşıyabiliriz."

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail askerleri Gazze sınırında 75 Filistinliyi yaraladı
Erdoğan ve Trump arasında kritik görüşme!
Dışişleri Bakanlığının logosu değişti
Ersun Yanal'dan Fenerbahçe taraftarına mesaj!
İstanbul için korkutan deprem uyarısı
Galatasaray'a büyük müjde! UEFA'dan men gelme ihtimali...
Ryan Babel takımdan ayrılacak mı?
Rusya’ya vizesiz seyahate olumlu sinyal!
Terim - Aysal - Kütahyalı davası Yargıtay'dan döndü!
İşte gelecekte dünyayı bekleyen en büyük tehlike
Yorumlar 1 yorum