BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  EKONOMİ

Bakan müjdeyi verdi: Boğaza dev proje geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun açılış töreninde konuştu. Turhan, boğaza iki kıtayı birleştirecek dev bir projeye daha başlanacağını duyurdu.

Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yakında İstanbul Boğazı'nın altında geçecek dev bir projeye başlayacaklarını belirterek, "Bu projeyle dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıta birbirine bağlanacak." dedi.

Turhan, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Londra metrosundan 12 yıl sonra 1875'te Karaköy ile Beyoğlu'nu birbirine bağlayan tünelin Türkiye'nin ilk, dünyanın ikinci metro çalışması olduğunu söyledi.

Türk milletinin 626 metrelik tünelin ardından yeni bir metro hattının hizmete girmesi için 143 yıl beklediğini kaydeden Turhan, "İstanbullular, 1989'da hizmete açılan 7 kilometrelik Aksaray Metrosu ile rahmetli Turgut Özal döneminde tanıştı. Oysa geride bırakılan 150 yılda dünyanın birçok metropolünde ulaşım, yer altında metrolarla sağlanmaya başlanmıştı. Açıkçası elin oğlu şehirlerin altını, üstünü demir ağlarla örerken ülkemizde havanda su dövülüyordu." diye konuştu.

İSTANBUL BOĞAZI İÇİN DEV PROJE

İstanbul'un, milletin nazarında çok büyük bir anlam ve önem taşıdığını vurgulayan Turhan, şöyle konuştu:

"Yakında İstanbul Boğazı'nın altında geçecek dev bir projeye de başlayacağız. Bu projeyle dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıta birbirine bağlanacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Zonguldak'ta zehir tacirlerine şok baskın
Konya'da Suriye uyruklu bir kişi ölü bulundu
Manisa'da iki katlı kerpiç ev çöktü: 1 ölü
Ankara Baro seçimlerinin galibi belli oldu
Suudi Arabistan konsolosluğuna valizler getirildi!
Masterchef Sedat Tuncer kimdir yaşı kaç Sedat aslen nereli?
Yorumlar 12 yorum