BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  GÜNCEL

Bakan Albayrak'tan flaş açıklama: Kimse bizden bunu beklemesin

Davos'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kimse bizden reel ekonominin gerçeklerini, sanayi, endüstri, istihdam dengelerinden kopacak bir nakit akışı beklemesin" dedi.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos'ta bir basın toplantısı düzenledi.  Burada son çeyrekte bütçelenen faiz giderlerinde 3 milyar TL'ye yakın bir gelir elde elde edildiğine dikkat çeken Bakan Albayrak, "Kimse bizden reel ekonominin gerçeklerini, sanayi, endüstri, istihdam dengelerinden kopacak bir nakit akışı beklemesin" dedi. 

İşte Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

ÖVGÜ ALDIK: "Davos'ta küresel eko sistem açısından ortak hareket etmenin ne kadar hayati olduğu, Türkiye açısından bakıldığında özellikle 2018 yılında ve darbe başta olmak üzere, Irak ve Suriye'de yaşanan süreçlerin Türkiye'de oluşturduğu süreçlerin bertaraf edilmesi konusunda bir kez daha teyid edildiği, takdir edildiği gayet başarılı bir Davos ziyareti ziyareti gerçekleştirdik. Birçok kişide şunu gördük ki, süreçlerden Türkiye'nin çok güçlü bir refleks göstererek başarılı bir şekilde bu politikalar doğrultusunda ne kadar olumlu başarılı bir setiyle karşı karşıya kaldık ve övgü aldık.

GÜÇLÜ BİR DÖNEME GİRECEĞİZ: Siyasi olarak birçok ülke muhatabımız, mevkidaşımızla, Almanya, Rusya, Danimarka olsun birebir yüz yüze görüşme fırsatımız oldu. Önümüzdeki Mayıs ayında Fransız mevkidaşımızı Türkiye'de ağırlayacağız. Muhtemelen ilk baharda Almanya seyahatimiz gerçekleşecek. Türkiye'nin içinden geçtiği tüm bu süreçlerde her geçen gün teker teker hayata geçirmesiyle bu güven ortamının makro ve mikroya yansıması açısından, Türkiye açısından, paydaşları açısından güçlü bir döneme gireceğimizin altını çizebilirim.

FAİZ GİDERLERİNDE 3 MİLYAR TL'YE YAKIN GELİR ELDE ETTİK: Çok daha aktif bir hazinecilik ortaya koyacağız. Her kuruşu etkin bir şekilde kullanmak. Kur, para birimi, vade çok daha etkin bir halde kullanılacak. Buna alışık olmayan bazı piyasa yorumcuları farklı şeylerle karşı karşıya kaldılar. Son çeyrekte bütçelediğimiz faiz giderlerinde 3 milyar TL'ye yakın bir gelir elde ettik. Kimse bizden reel ekonominin gerçeklerini, sanayi, endüstri, istihdam dengelerinden kopacak bir nakit akışı beklemesin. İktisadi hayatı çok güçlü bir şekilde takip etmek durumundayız. Ekonomiyi çok rasyonel ve dengeli bir şekilde yönetmek durumundayız. 2019 ilk çeyreğinde birilerinin algı oluşturmaya çalışmasına rağmen ikinci, üçüncü çeyrekte birçok beklentinin aksine çok daha olumlu şekilde tamamlayıp, reel ekonomiyi ve büyüme hızını güçlü bir şekilde kapatacağız.

BÜTÇE DİSİPLİNİ DEVAM EDECEK: Bütçe disiplini Türkiye ekonomisinde devam edecek. Piyasadaki güvenin tesis edilmesi açısından bütçe disiplini, güçlü bir tasarruf ve dengele çerçevesinde oturtulmuş. Enflasyonda mücadelede yeni sistemin getirdiği çok güçlü yetkin ve etkin politikalarıyla attığımız adımlarla enflasyonda süreç etkin bir şekilde devam ediyor. Şubat ve Mart ayı bunun devamı olacaktır. Çok ciddi ve yakın bir takipteyiz. Bazılarının ters köşe olduğu nokta burası; çok güçlü bir cevap verdi Türkiye reel ekonomiyle. En önemlisi müthiş bir ekonomik koordinasyon aklıyla hareket edilen bir süreçten bahsediyoruz. İhracatçımızın önemli bir katkıda bulunduğu süreç, dramatik bir gereksiz ve lüks ithalatın karşısında ihracatın bunun karşısında yükselmesi ve cari açığın sert bir şekilde düştüğünü görüyoruz. Reel ekonomi bazlı, koordinasyon politikalarıyla birlikte cari ekonominin toparlanmasını görmeye başladık.

ÖNCELİĞİMİZ HAZİNE BORÇLANMALARINDA MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK: Farklı alternatiflerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim önceliğimiz Hazine'nin borçlanma stratejinde maliyetleri düşürmek, koordineli bir aklı ortaya koymak. Euro piyasaları, dolar piyasalarından tutun çok daha etkin bir süreci göreceğiz. Gerek dolar gerek TL borçlanmalarında bugüne kadar hak etmediğimiz bu maliyetleri ödeme açısından öyle çok daha rahat hareket etmeyeceğiz.

KDV İADELERİNDE ÖNCE RAKAMLARLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKİYOR: Seçim ekonomisinden kasıt nedir bunu anlamak lazım. Bütçe içerisinde hareket ederek piyasa beklentisi açısından somut adımlar mı atıyorsunuz? Siyasi motivasyon açısından farklı beklentileri olan bir kesimin bilinçli bir kaşıması söz konusu. Piyasadaki iyileşme ne kadar hızlı ekonomi dinamikleri içerisinde bankacılık sektörünün nasıl efektif ve rahat bir yönetim anlayışı ortaya çıktı.

ORTAYA ÇIKAN RESİM İYİLEŞMENİN BEKLENENDEN FAZLA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR: Ocak ayı itibarıyla ortaya çıkan resim, hakikaten bu iyileşmenin beklenenden çok daha önce olduğudur. Türkiye birçok kurumun, onun, şunun beklentisinin aksine çok daha kısa sürede bu süreci bertaraf ederek toparlanmayla realist bir sürece girdiğini gösteriyor. Hızla yol aldığımızı gösteriyor.

Piyasalardaki canlanmayla birlikte reel ekonominin hızlı toparlanacağını düşünüyoruz. 31 Mart'tan sonra artık seçimsiz bir döneme gireceğiz. Çok daha etkin bir döneme gireceğiz. Küresel süreçlerin Türkiye'de daha etkin fırsata döndüğü bir dönem olacaktır. İnşallah güzel günler bizi bekliyor.

TOPLANTILARDAN DÖNMEDEN ETKİLERİNİ ALMAYA BAŞLADIK: Toplantılardan dönmeden etkilerini arkadaşlarımızdan almaya başladık. Son bir iki gündür piyasalara daha olumlu katkı yaparak olumlu etkisini görmeye başlayacağını düşünüyorum. Almanya ve Fransa'yla çok verimli ikili ilişkilerimiz oldu. Küresel süreçte yaşananları nasıl fırsata dönüştürürüz diye stratejik bir akılla bakıyor meseleye. Biz de aynı şekilde bakıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Aile hekimi randevu alma MHRS yeni işlem
Aile hekimi randevu alma MHRS yeni işlem
Macron Trump'a destek verdi Gürcistan Guaido'yu tanıdı
Macron Trump'a destek verdi Gürcistan Guaido'yu tanıdı
Zuhal Topal'la Sofrada Zeynep Harman nereli otoriter kaynana Zeliha kimdir
Zuhal Topal'la Sofrada Zeynep Harman nereli otoriter kaynana Zeliha kimdir
'Maganda kurşunuyla yaralandım' yalanı kısa sürdü
'Maganda kurşunuyla yaralandım' yalanı kısa sürdü
Erkan Can kaç yaşında aslen nereli kaç kardeşi var?
Erkan Can kaç yaşında aslen nereli kaç kardeşi var?
PFDK Akhisarspor'u Beşiktaş maçında 3-0 mağlup saydı
PFDK Akhisarspor'u Beşiktaş maçında 3-0 mağlup saydı
Eşref Kolçak'ın durumu nasıl usta isim hastaneye kaldırıldı
Eşref Kolçak'ın durumu nasıl usta isim hastaneye kaldırıldı
İngiliz kulübünün teknik direktör yardımcısı bir robot oldu
İngiliz kulübünün teknik direktör yardımcısı bir robot oldu
Galatasaray, Luiz Adriano için kesenin ağzını açtı
Galatasaray, Luiz Adriano için kesenin ağzını açtı
15 gün önce evlendiği kocasını bıçaklayarak öldürdü
15 gün önce evlendiği kocasını bıçaklayarak öldürdü