HABER /  EKONOMİ

Bakan Albayrak'tan büyüme rakamlarıyla ilgili ilk yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ikinci çeyrekte 5.2 büyümesiyle ilgili, "Rakamlar ekonomik dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir" değerlendirmesini yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2. Çeyrek GSYH Büyümesine İlişkin yazılı açıklama yaptı. İşte Bakan Albayrak'ın 2018 Yılı 2. Çeyrek GSYH Büyümesine İlişkin Değerlendirmesi;

"TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 5,2 oranında büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında gerçekleşti.

DENGELENME SÜRECİNİN BAŞLADIĞINI GÖSTERİYOR
İkinci çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etmiştir. Bununla birlikte, güçlü ihracat ve turizm gelirlerindeki yüksek performans net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesini sağlamıştır. Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen, ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir. Yine aynı şekilde büyümede temel hedef olan ihracata dayalı büyüme istikametinde ilerlendiğini de ortaya koymuştur.

Öncü göstergeler, üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğine işaret etmektedir. Yılın geri kalanında ithalat talebinin düşmesi; ihracat ve turizm gelirlerindeki devam eden güçlü seyir ile net dış talebin büyümeye yüksek oranda pozitif katkı sağlaması beklenmektedir.

Son dönemde finansal koşullarda ortaya çıkan sıkılaşma ve piyasalarımızda yaşanan dalgalanma temelde enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektirmektedir.

ENFLASYON VE CARİ AÇIK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ
Enflasyonla topyekûn mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikli hedeflerimizdir. Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecektir. Bu büyümenin getirdiği refahın adaletli paylaşımı, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı ve güçlü toplumumuz ile gerçekleşecektir.

Türkiye'nin 2018 ikinci çeyrekte ne kadar büyüdüğü belli oldu

ÖNCEKİ HABERLER
Çocuklarının isteğiyle sigarayı bıraktı, 1 Yılda 7 Bin 200 TL Biriktirdi!
Canlı yayında esrar içen Elon Musk'a Balıkesir'den boykot
İsveç'te seçimlerinden belirsizlik ortaya çıktı
NASA'ya sapık skandalı!
Ender Saraç uzun ve sağlıklı ömrün sırlarını anlattı
Eski eşini kızgın yağ ile yakmıştı! İşte istenen ceza
Yorumlar 19 yorum