BIST 8.333
DOLAR 27,41
EURO 29,05
ALTIN 1.639,29
HABER /  EKONOMİ

Bakan Albayrak müjdeyi verdi! 2019'da devreye giriyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin 20. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Bakan Albayrak, VDMK ihracını ABD örneği ile karşılaştırmanın iyi niyetli olmadığını söyledi.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Devlet Destekli Alacak Sigortası'nı 2019’un başında devreye sokacağız" diyerek müjdeyi verdi. Öte yandan Bakan Albayrak konuşmasında, Türkiye Emlak Bankasının yeniden yapılandırma sürecine başladığını ifade ederek, ülke genelinde Emlak Bankası ile ilgili sürecin yıl sonuna ya da ilk komisyona yetişeceğine dikkati çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin, Borsa İstanbul'da 20. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Toplantıda gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Bakan Albayrak, şirketlerin bankacılık sektörüne bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Albayrak Emlak Bankası'nın yıl sonuna yetişeceğini de sözlerine ekledi. 

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından notlar;

Şirketlerin bankacılık sektörüne bağımlılığını azaltmamız lazım. Yeni kredinoktasında imkan sağlamaları noktalarında önemli bir katkı sağladı. Ürün çeşitliliği ile sermaye piyasaları için katkı. Herkes bir şey söylüyor. Türkiye futboldan sonra ikinci anlanılan konu ekonomi.

ABD İLE KARŞILAŞTIRMAK İYİ NİYETLİ DEĞİL

VDMK ihracı gibi işlemler sermaye piyasalarının gelişmesine katkı verecek. Konut kredilerinin gayrimenkule oranı ABD'ye göre çok daha düşük. Konut kredilerinde batık oranı yüzde 1'in altında. VDMK gibi işlemlerin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam edecek. VDMK ihracını ABD örneği ile karşılaştırmak iyi niyetli değil.

EMLAK BANKASI'NDA SÜREÇ YIL SONUNDA ÇIKACAK

Eylülde önce komisyon sonra Meclis'te Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak süreç başladı. Ekimde ise güçlü bir bilançoya sahip banka olması için bakanlığımız çok güçlü destek verdi. Türkiye Emlak Bankası yeniden yapılandırma sürecine başladı. Ülke genelinde Emlak Bankası ile ilgili süreç yıl sonuna ya da ilk komisyonda çıkacak.  

Zaman zaman çok sorunlar yaşadığı özellikle yurtdışına bağımlı olduğu sigortacılık sektöründeki teminat sorunlarına daha etkin bulunmak üzere Kamu Sermaye şirketini devreye alıyoruz. Bu da komisyondan geçti. Yıl sonu gelmeden Meclis'ten geçirip hayata geçireceğiz. 

KOBİLERİN ALACAKLARI İÇİN DÜZENLEME

Devlet destekli alacak sigortası sisteminde KOBİ'ler için bir devre hayata geçiriyoruz. KOBİ'lerin alacaklarını temin edememesi durumunda, havuz tarafından temin edilecek bir sistem. Devreye alacağımız bir sistem olacak. 2019 başında bunu da devreye alacağız. 

Emin adımlarla ilerleyeceğiz. Türkiye güçlü adımlarla yola devam ediyor. Ekonomik anlamda güçlenerek devam ediyor.