Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı

Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı

Dünya Çin’in en zengin ve en prestijli işadamlarından Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou’nun gözaltına alınınca bilinmeyen sırları ortaya döküldü.

Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı - Sayfa 1

Meng Wanzhou kimdir? Çin’in en büyük ve en gizli gruplarından biri olan Huawei’de Mali İşler Direktörü (CFO).Her şeyden önce Huawei’yi kurmuş olan eski Çin ordu subayı Ren Zhengfei’nin kızı. Meng Wanzhou Kanada’da Çin ve ABD arasındaki mali savaşın mağduru oldu ve gözaltına alındı. Dünya Çin’in en zengin ve en prestijli işadamlarından Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou’nun gözaltına alınmasını konuşuyor.

Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı - Sayfa 2

Ren Zhengfei bugün 3,3 milyar Dolar’lık servetiyle Çin’in en zengin işadamları arasında yer alıyor. Ren Zhengfei, dünyanın en büyük telekomünikasyon donanımı ve cep telefonu üreticisi Huawei Technologies'i yönetiyor. Ren Çin'in güneyindeki Guizhou Eyaleti'nde dağlık bir kasabada büyüdü ve Çin ordusunda teknisyen görevlerini yaptı. 1987’de Shenzhen Güney Deniz Petrolü için çalıştı ve daha sonra 3,000 dolar değerindeki Huawei'yi kurdu.

Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı - Sayfa 3

Huawei, bugün 180.000 çalışanı ile 170'den fazla ülkede iş yapıyor. Huawei, Forbes'ın her yıl yayınladığı 'En Değerli Şirketler' listesine göre 79.sırada yer alıyor. Meng Wanzhou ise 1993 yılında Huawei'de resepsiyonist olarak çalışmaya başladı ve giderek yükseldi bugün şirketin başkan yardımcısı görevinde…

Babası Huawai'nin sahibi! Meng Wanzhou gözaltına alınınca sırları çıktı - Sayfa 4

47,4 MİLYAR GELİR ELDE EDEN ŞİRKETİ DENETLİYOR: Wanzhou, CFO olarak 2018'in ilk yarısında 180.000 kişi istihdam eden 47.4 milyar dolarlık gelir elde eden bir şirketin maliyesini denetliyor. Sadece bu yıl 200 milyona yakın akıllı telefon satmayı hedeflediler.