BIST 118.713
DOLAR 6,86
EURO 7,80
ALTIN 399,67
HABER /  GÜNCEL

AYM Başkanı Arslan'dan OHAL sunumu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Gürcistan'da düzenlenen konferansta konuştu. OHAL dönemlerinde anayasa mahkemelerinin görevleri hakkında sunum yapan Arslan, bireysel başvurularla ilgili de katılımcıları bilgilendirdi.

Abone ol

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Gürcistan'daki konferansta OHAL dönemlerinde anayasa mahkemelerinin sorumlulukları hakkında bilgi verdi. Arslan, konferansta 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yapılan bireysel başvurularla ilgili alınan kararı da paylaştı.

Batum Başkonsolosluğundan edinilen bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Gürcistan Anayasa Mahkemesi Dönem Başkanlığında düzenlenen konferansın kapanış oturumunda bir sunum yaptı.

"BİREYSEL BAŞVURULAR..."

Arslan sunumunda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe teşebbüsünün, Avrupa Konseyi'nin temel değerleri olan demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarını yok etmeye yönelik bir saldırı olduğunu vurguladı.

Olağanüstü hal dönemlerinde anayasa mahkemelerinin rolü hakkında katılımcıları bilgilendiren Arslan, darbe girişimi sonrası Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurular konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

"FETÖ DARBESİ..."

Arslan, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT yerleşkesinde yayınları kesmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan sivil sanıklardan Birol Baki, Burhan Güneş, Salih Mehmet Dağköy ve Aydın Yavuz'un, "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvurunun, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca reddedilmesiyle ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Avrupa Anayasa Mahkemeleri 17. Kongresi yarın Batum'daki gezi programıyla sona erecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Arap işadamları o yaylaya otel yapacak
TSK'dan o bölgeye misliyle top atışı
Mustafa Ceceli'nin ailesi kız istemeye gitti
Hande Fırat ve Murat Özvardar nişanlandı
Alanya'daki yangında yürek yakan bilanço
2020-2021 eğitim yılı ara tatil tarihleri ne zaman MEB güncel takvimi
Yorumlar