HABER /  GÜNCEL

Askerlik 9 aya mı düşüyor askerlik kaç gün oldu MSÜ açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile bir araya gelmesi milyonlarca asker adayını heyecanlandırdı. Peki askerlik9 aya mı düşecek, askerlik kısalıyor mu, uzun dönem askerlik kaç aya inecek? Milli Savunma Bakanlığı son haber...

Abone ol

Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi. Peki askerlik kısalacak mı, tek tip mi olacak? Askerlik süresi 9 aya düşecek mi?

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR: Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013’te alınan karar ile 1 Ocak 2014’ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır.

ASKERLİK KISALIYOR MU: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süre önce ‘askerlik’ konusu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Tek tip askerlik ile zorunlu askerlik görevi için değişikliğe gidileceğini açıklayan Bakan Akar, “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, tek tip askerliğe dair “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngörülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin.” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe bugün kaybederse küme düşme hattına girecek
BİLSEM sınavı ne zaman 2018-2019 MEB sınav takvimi
Rizespor maçının ardından Galatasaray'da korkutan istatistik
Türkiye Suriye sınırına ABD gözlem noktası istemediğini iletti
City liderlikten oldu Chelsea zirve yarışını sürdürdü
Uzman Onbaşı Ahmet Saygılı İdlib şehiti kara haber Kahramanmaraş'ı yıktı
Yorumlar 1 yorum