BIST 1.112
DOLAR 7,57
EURO 8,97
ALTIN 473,49
HABER /  EKONOMİ

Asgari ücret düşecek mi ne kadar Şimşek'ten flaş açıklama

Asgari ücret düşecek mi sorusu asgari ücretlilerin gündeminde. 2016 başında 1300 TL olan asgari ücret Ekim ayında vergi dilimi indirimleri nedeniyle düşecek.

Abone ol

Asgari ücret düşecek mi sorusuna Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yanıt verdi. Şimşek, asgari ücret vergi dilimleriyle ilgili bir düzenlemenin olmadığını söyledi.

NTV canlı yayınına katılan Mehmet Şimşek'in "Asgari ücret vergisi için bir çalışma yapmıyoruz" dedi. 

ASGARİ ÜCRET VERGİ DİLİMLERİ 2016

Vergi nedeniyle 1300 lira olan asgari ücret Ekim 2016'da 1230 liraya düşecek. Asgari ücret ile çalışan işçilerin eline Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 1300 lira değil, 1230 lira 24 kuruş geçeçek.  Asgari ücretliden kesilecek 70 liralık ilave vergi sayesinde devlet 1 milyar 151 milyon lira kazanç sağlayacak. 

Asgari ücret düşecek mi ne kadar Mehmet Şimşek'ten son dakika asgari ücret açıklaması

KIDEM TAZMİNATI

Şimşek yeni kıdem tazminatı ve BES düzenlemesine ilişkin de konuştu. Şimşek, "Kıdem tazminatını işçilerin hesabına yatıracak şekilde çalıştıklarını zamanı gelince paylaşacağız" dedi. 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES)

BES'e otomatik katılım çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Şimşek sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

"Yeni işe girenler otomatik olarak, iş değiştirenler otomatik olarak bir süreliğine (4 veya 6 aylık bir süre) sisteme tabi tutulacak. Maaşlarından cüzi bir miktar kesilip kendi hesaplarına konulacak. Süre sonunda çalışan sistemde kalmak istemem derse çıkabilecek. İşveren kesintiyi alacak, kaynak işçinin adına yönetilecek. Biz bu adımla işçilere gelecekte sadece devletin emeklilik maaşına bağımlı kalmasını ortadan kaldırıyor olacağız. Vatandaşlarımızın cüzi de olsa gelirinden tasarruf etmesi kendi lehinedir. Devlet olarak bir miktar katkıda bulunacak. Dünya uygulamalarında güçlü bir destek katkısı yok. Biz daha çok devlet katkısı üzerine kurgulanmış bir yapı olacak. Emeklilik hakkı kazandığınızda parayı toplu olarak isterseniz daha düşük, maaş olarak uzun vadeye yayarsanız daha yüksek. Sistemde uzun süre kalırsanız devlet katkısı daha çok olacak. İş değiştiren ve yeni işe giren işçi kardeşlerin tamamı otomatik olarak girecek. Belli bir süre diyelim ki 6 ay kalacak. Bu süre sonunda gönüllülük esası olacak. Devlet katkıda bulunacak. Bu 90'lı yıllırdaki zorunlu tasarruftan farklı süreklilik arz etmeyecek. Belli bir süreliğine olacak. İşçinin hesabı işçinin tercihlerine göre yönetilecek. Devlet sadece katkıda bulunup denetimini yapacak.''

ÖNCEKİ HABERLER
PKK ateşkes ilan etmeye hazırlanıyor! İşte tarih
Hamilelikte ve lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler
Tiroid bezi hastalığı nedir bu belirtilere dikkat!
Amca beni kurtarın dedi iğrenç skandal ortaya çıktı!
Çeyrek ve gram altın fiyatları 22.04.2016 altın zirve yaptı!
Niğde Valiliği'nden koronavirüs tedbiri! Mesai saatleri değiştirildi
Yorumlar 4 yorum