Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı

Rusya'nın Antarktika'daki Vostok İstasyonu'nun doğusunda, bilimsel araştırmalar yaptığı bölgede buzulların altında antik bir kayıp şehrin olabileceği iddia edildi.

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı - Sayfa 1

Rusya’nın Antarktika’da bilimsel araştırmalar yaptığı bölgede buzulların altında antik bir kayıp şehrin olabileceği iddia edildi. YouTube kanalında yayımlanan bir belgeselde Rusya'nın Antarktika'daki bilimsel araştırmaların yapıldığı bölgede buzulların altında bir anomali keşfedildiği ve bunun antik bir kayıp şehrin varlığına işaret edebileceği belirtiliyor.

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı - Sayfa 2

Rusya'nın Antarktika'daki Vostok İstasyonu'nun doğusunda, yüzeyi buzul kütlesinin yaklaşık 4 bin metre aşağısında bir göl bulunduğunu ve gölün yüzeyinin deniz seviyesinin 500 metre altında olduğu iddia edildi.

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı - Sayfa 3

Belgeselde buzulaltı gölünde 2012'de bir delik açıldığı ve gölün altında 15 milyon yıllık 3 bin 500'den fazla canlı türüne rastlandığı önü sürülüyor.

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var? Bilim adamları açıkladı - Sayfa 4

The Real Secrets Hidden in Antarctica (Antarktika'da Saklanmış Gerçek Sırlar) isimli belgeselde, Rus uzmanların, gölün yer kabuğunun incelmesi veya eski bir kentin varlığıyla oluştuğu yorumları yapılıyor.