BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55

Ankara'da tanzim bakliyat satışları başladı vatandaş akın etti

Günlerdir konuşulan tanzim bakliyat ve meyve Ankara'da hayata geçti. Bugün itibari ile tanzim noktalarında elma ve bakliyat satışlarına da başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 9 Şubat'tan bu yana uygun fiyata sebze satılan 30 noktadaki tanzim satış noktalarında bugünden itibaren bakliyat ve elma da satılmaya başlandı. Sabah saatlerinde satış noktalarına gelenler, satışa ilk kez çıkarılan elma ve nohuda ilgi gösterdi. 

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) temin edilen, 2'şer kilogramlık paketler halindeki nohut 11 TL'den satıldı. Elmanın kilogramı ise 3 liradan satışa sunuldu. Öte yandan 2'şer kilogramlık paketler halinde satılacak mercimeğin öğleden sonra 5 kilogramlık paketlerde satılacak pirincin ise gelecek hafta tezgahlara çıkarılacağı öğrenildi.

Ne kadar sürecek? Konu ile ilgili açıklama sabah saatlerinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den geldi. Pakdemirli, tanzim noktalarında nohutun 5.5 liradan, mercimeğin 4.5 liradan, pirincin ise 6 liradan satılacağını duyurdu. Ayrıca Pakdemirli, sebze ve meyvede tanzim satışlara en fazla 15-20 gün daha ihtiyaç olacağını düşündüklerini 

Tanzim satış noktalarındaki fiyatlar şöyle: Nohut: 5.50 TL

Yeşil Mercimek: 4.50 TL

Pirinç: 6 TL