BIST 1.488
DOLAR 7,42
EURO 9,01
ALTIN 421,07
POLİTİKA

Ankara kulislerinde merak ediliyor! Binali Yıldırım istifa mı ediyor?

AK Parti kulislerinde TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak görüşmesinde kesinleştiği öne sürüldü. Yıldırım İstanbul'a aday olursa TBMM Başkanlığı'ndan istifa etmesi gerekecek.

AK Parti kulislerinde TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak görüşmesinde kesinleştiği öne sürüldü. Ankara kulislerinde şimdi de “TBMM Başkanlığı’ndan istifa edecek mi” sorusu gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde İstanbul taleplerinin kabul edildiği belirtilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi durumunda TBMM Başkanlığı’ndan istifa edip etmeyeceği, etmesine karar verilirse ne zaman edeceği, yerine ne zaman ve kimin seçileceği gibi pek çok soru Ankara gündeminde.

Cumhuriyet'in haberine göre, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın taleplerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile önceki gün yaptığı görüşmede karşılandığı belirtildi. Yıldırım’ın talepleri ve hassasiyetleri doğrultusunda İstanbul’a yönelik bir çalışma yapılması kararı alındığı belirtiliyor. Yıldırım’ın adaylığının neredeyse kesinleşmesinin ardından şimdi TBMM Başkanlığı’ndan istifa edip etmeyeceği tartışılmaya başlandı.

BİNALİ YILDIRIM İSTİFA EDEBİLİR: Mahalli İdareler Seçimi Yasası’na göre milletvekillerinin, belediye başkanlığı adaylığı için vekillikten istifa etmesi gerekmiyor. Belediye başkanı seçilmesi durumunda 15 gün içinde yeni seçildiği görevi tercih edebiliyor, belediye başkanlığını tercih etmezse milletvekilliğine devam ediyor. ‘TBMM Başkanı’nın aynı zamanda milletvekili olması nedeniyle istifası gerekmeyebilir’ gibi az sayıda görüş dile getirilmesine karşın partide ağırlıklı olarak Yıldırım’ın, TBMM Başkanlığı’ndan hem etik olarak hem de anayasal zorunluluktan istifa etmesi gerektiği yorumu yapılıyor.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Gelinim Mutfakta yarışmasında Cansu ve diğer yarışmacılar arasonda büyük kavga
Hira Kurt: Annem ve babam tatile gitti
Ayakkabı denerken satıcının aklını aldı
TEM Otoyolu'nda otomobil takla attı: 5 yaralı
Fatih Terim'den acı itiraf: O da kolay değil
Boa yılanına tavşan uzatan adam hayatının şokunu yaşadı
Sen Anlat Karadeniz 33. bölüm fragmanı
Diriliş Ertuğrul 126. bölüm fragmanı
Savaşçı 56. bölüm fragmanı
Edirne kar yağışı