Sami Güral

Güral Premier Hotels & Resorts Genç Veliahtı Sami Güral

Alper TEKBAŞ alper@internethaber.com

Merhabalar,

Bu hafta sizlerle turizm otelcilik sektörünün genç lideri Güral Premier Hotels & Resorts veliahtı Sami Güral ile tanıştırmak istiyorum.

Bugün birileri gölgede oturabiliyorsa ondan önce başka birileri küçük bir tohum ektiği içindir…

Köklü mazisiyle ve iş yaşamındaki başarılı hamleleriyle dikkatleri çeken Türkiye’nin sevdiği ve takdir ettiği bir aile olan Güral Ailesinin 3.kuşağı olan Sami Güral, Dedesi Ali Güral’ın Kütahya’da 1966 yılında Gülpalas ismiyle ilk otelinden bu yana Babası İsmet Güral’ın kendisine olan inancı, güveni ve ışığıyla çocukluğundan beri otellerde yetişmiş genç bir otel lideri.

  

İlk önce kendisiyle yarışıp en iyisini yapmaya çalışan, hayat dediğin bir denge diyerek 24 saati üçe ayırarak planlamasını yapan, bu hayata yenilmem diyerek samuray kılıcının hakkını veren kendinden emin ne yaptığını bilen, işlerinin kıymetini 1 değil 40 kere kavrayan daha 18 yaşında olgunluğu ve fikirleriyle aile büyüklerine şapka çıkarttıran, yetti verilmez alınır diyerek yoluna emin adımlarla devam eden, işini en iyi şekilde yapan gerektiğinde baretini giyip inşaatta, madenlerde çalışan kırmızı çizgisinde haksızlığa ve saygısızlığa tahammülü olmayan, otellerinde önce misafirlerimiz diyerek 7 den 70’e iletişim kuran misafirimiz bizim patronumuzdur prensibiyle otellerindeki operasyonun başında, içinde, takibinde otellerinde nerede ne oluyorsa bilen gözlemleyen yaşayan, tüm personelini selamlayan, iletişime açık mütevazı bir kişiliğe sahip.

  

Otelcilik anlayışında bir otelin duruşu olmalıdır, hizmet sektöründe başarının sırrı çağa adapte olmak, çağın yeniliklerine entegre olmak ve adaptasyonunu istikrarla devam ettirmek.  Cesaretli ve metanetli durmak gerektiğine inanıyor Sami Güral.

Karşımda genç yaşına rağmen faydalı, seviyeli, atik bir otel lideri bilgi akışını, işini severek yapan çalışanlarıyla bütünleşmiş ne istediğini bilen net bir kişilik gördüm ve  Sami Güral’ın gözlerindeki heyecanı, tutkuyu ve azmi sizlerle paylaşmak istedim.

Övgüden ziyade samimiyetle dobra dobra onun beyninden, yüreğinden geçenleri hissedip kelimeleri kalemime döktüm.

   

Sami Güral; Amerika’da uluslararası lojistik firmasında 5 yıl çalışmış, master yapmış, hava kara deniz taşımacılığı ve özel projelerde yer almış. Güral ailesinin başka firma da çalışan tek ismi. Masanın iki tarafında da olmak istemiş, uluslararası kurumsal bir firmada işveren ve çalışan psikolojisini soyut ve somut kavramlarıyla insanların hangi duygu hallerinde nasıl çalıştığını, neler yaptığını gözlemleyerek, analizler yaparak kendi deneyimleriyle çalışarak, yaşayarak öğrenmiş ve geniş açılarla hayatını iş ve sosyal yaşamını değerlendirmiş.

  

Türkiye’ye döndüğünde Güral Premier Resort Hotellerinin başına geçmiş ve durmaksızın çalışıyor. Sami Güral’a neden turizm ve otelcilik sektörüne yatırım dediğimde 1989 yılında turizm sektörünün yükselişte olduğunu ve Türkiye’nin yıldızı olacak bir sektör olduğunu gördük ve turizm sektöründe de yıldızımız parladı. Biz bir iş yapıyorsak en iyisini yapmak için mücadele veririz. Güral porselen Avrupa’nın en büyüğü dünyanın üçüncüsü… dünya çapında aldığımız ödüllerle başarılarımızı perçinliyoruz. Doğru yatırımı, doğru yerde, doğru zamanda yapmak gerekiyor.

  

Hata yapmaktan korkmamak lazım çünkü her zaman büyük başarılar risk olarak gelir. Hata yapmaktan korkuyorsanız riske girmiyorsunuzdur. Herhangi bir sektörde büyümüyorsanız aslında küçülüyorsunuz demektir, çünkü rakipleriniz yerinde durmuyor. Şuan Antalya Belek ve Tekirova’da iki otelimiz var 3. bir otel daha gelecek ve yatırımlarımız güçlü bir şekilde devam edecek.

  

Sami Güral’a Tekirova Premier Hoteli Sordum

Öncelikle üstadım, azizim Sayın Alper Tekbaş derken kendisine nazik düşünceleri için teşekkür ederek bu otel senin için neyi ifade ediyor diye ekledim dudaklarından çıkan ilk kelimesi huzur oldu sonrasında da hizmet diyerek oteli karış karış gezerken anlatmaya devam etti. Tahtalı dağının eteklerinde deniz ve doğanın Selçuklu Mimarisiyle buluştuğu 2010 yılında kapılarını araladığımız Güral Premier Tekirova ‘da öncelikle otele kazmayı vurduğumuz an itibariyle doğayı bozmadık, koruduk, ağaçlara göre tesisi yaptık. rahat ve ferah bir otel olması için hiçbir ayrıntıdan ve masraftan kaçınmadık. En iyi otel neyi gerektiriyorsa kullanılan  malzemesinden  servisine dek misafir memnuniyeti ve hizmet odaklı  bir otelcilik anlayışını hayata geçirdik. Her iki konağa bir havuz, 400metreyi aşan sahil şeridi, pavilonlar, aqua parkımız, detaycı bir mutfak anlayışımız,  kendi markamız SPA mız, personele verdiğimiz değer doğrultusunda en az 4 yıldız alabilecek kapasitede lojmanlarımız, eğlence aktivitelerimizle ailelerinin vazgeçilmez oteli olmak istedik ve bunu da başardık. Bence ne zamanki çocuklar mutlu, aileler mutlu. Aileler bizim için çok değerli tatilin tercih sebebi çocuklar ve onların çok çok mutlu olması bizler için çok önemli.  Dünyanın en Lüks Aile Oteli, Dünyanın en iyi Kıyı Oteli ve Dünyanın en iyi  SPA’sı ödüllerini aldık ve dünya çapında bir çok ödülü daha Türk otelciliğine, misafirlerimize armağan etmek istiyoruz.

  

Görünen Köy Kılavuz İstemez

Tekirova Güral Premier içine girdiğinizde sihirli bir aynanın dokunuşları gibi cezbeden, bütün yorgunlukları unutturan, doğanın içerisinde doğal, denizin renklerinin adeta bulutlara gülümsediği tatil tadında bir otel. 2016 yaz tatili için şimdiden inceleyin derim. 

  

Sami Güral’a;

Güral Premier Otellerinin Genç Veliahtı Sami Güral;  “tek kelime adamsın, hoş geldin” demiştin, iyi ki geldim senin ve ekibinin yaptıklarını yerinde gördüm, yazdım hoşçakal Allah yolunu açık, başarılarını daim etsin.  Sayın İsmet Güral’a da böylesine pırıl pırıl, karakter ve ahlak sahibi, vatanına milletine faydalı genç bir lideri yetiştirdiği için canı gönülden teşekkür ederim.