Meteorolojiden bu iller için buzlanma ve çığ uyarısı

Türkiye'nin Batı bölgelerinde bahar havası kendini hissettirmeye başlarken Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Doğu illeri için buzlanma ve çığ uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, yaptığı açıklamada Van ve Hakkari çevresinde hafif karla karışık yağmur ve kar yağışı beklediğini belirtti. 

Açıklamada, “Buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği bekleniyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor."

Van, Hakkari, Muş, Bitlis
"Bu gece gerçekleşen en düşük sıcaklıklar; Van’da eksi 4 ve Muş’ta eksi 2, Bitlis’te eksi 9 ve Hakkâri’de ise eksi 2 derece olarak ölçülmüştür. Günün en yüksek sıcaklıklarının ise Van’da 2, Hakkâri’de 3, Muş’ta 7 ve Bitlis’te 3 derece olması beklenmektedir."

"Bölgemiz genelinde buzlanma olayı ve yüksek kesimlerde çığ tehlikesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi. 

32 yerleşim yerinin yolu kapandı

Öte Yandan, Kar yağışı ve tipi nedeniyle Van Başkale’de 10 ve Gürpınar ilçesinde ise 22 olmak üzere toplam 32 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Günün Önemli Haberleri