Amerika Suriye'den çekiliyor sebep Türkiye ve Erdoğan deniyor şu haritaya bakın!

ABD'nin sürpriz bir şekilde Suriye'den çekilme kararı almasının perde arkası merak edilirken ortaya birbirinden ilginç teoriler atıldı. Bu haritaya bakarsanız neden böyle düşünüldüğünü daha iyi anlarsınız.

ABD hiç beklenmedik bir zamanda Suriye'den çekilmeye başladı. Donald Trump'un aldığı çekilme kararı herkes için sürpriz olurken uygulama da hızlı oldu. ABD'nin ilk TIR konvoyu dün gece yola çıktı ve Suriye'yi terketti. ABD'nin bu ani çekilme kararının arkasında bir bit yeniği olduğunu düşünenler çoğunlukta. ABD'nin Suriye'deki varlığını gösteren haritaya bakarsanız neden herkesin işin perde arkasında başka şeyler olduğunu düşündüğünü anlayabilirsiniz. Uzmanlar ise cuma günü Erdoğan - Trump görüşmesinin perde arkasına dikkat çekiyorlar. İşte ABD'nin çekilme olayının detayları:

TÜM UNSURLARINI MI ÇEKECEK? : ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını çekme takvimi, tüm unsurlarını çekip çekmeyeceği, Fırat'ın doğusundaki hava sahasını rejim ve Rusya'ya terk edip etmeyeceği de merak edilenler arasında yer alıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dün, ABD birliklerinin Suriye'den dönüşünün başladığını ancak "yerel ortaklarla" çalışmaya devam edeceklerini açıklamıştı. Bu desteğin ne şekilde süreceği sorusu cevap bekliyor.

BU HARİTAYA BAKIN 23 ÜSSÜ VAR: ABD'nin 4 yıldır Suriye'ye yığdığı silah ve sevkiyata bakılınca bu ani çekilme kararı kafaları fazlasıyla karıştırıyor. ABD Suriye'de tam 23 askeri üs kurdu. Bu üslerin hemen hemen hepsi PKK’nın uzantısı PYD’nin denetimindeki bölgede yer alıyor. Üsler, Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Haseke, Irak sınır hattındaki Tenef (ÖSO’nun kontrolünde) ve Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi karşısında yer alan Tel Abyad’da bulunuyor. ABD son askeri hava üssünü DAEŞ’tan temizlenen Deyr ez Zor kentinin doğu kırsalında yer alan Behra bölgesinde kurdu.

ABD'NİN KARARININ PERDE ARKASI : Reuters'ın geçtiği habere göre Donald Trump çekilme kararını Erdoğan ile Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinden sonra aldı. Washington'dan üst düzey bir yetkili "Devamında gelen her şey, o konuşmada varılan anlaşmayı uygulamak üzere yapılıyor." dedi. Cuma günü yapılan görüşmenin ardından dün Patriot füzesi satış kararı gelmişti. Uzmanlar, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını, Washington’un Türkiye'ye Patriot satış teklifiyle birlikte okumak gerektiğini düşünüyorlar.