HABER /  EKONOMİ

Altın alacaklara önemli tavsiye! Ne zaman alınır

Altın fiyatları dolardaki dalgalanmaya bağlı olarak bir çıktı bir indi. Son günlerde ise altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Yatırımcısının yüzünü güldüren altının gramı 192 lira. Çeyrek altın fiyatı da son zamanların en yüksek seviyesinde. Peki altın ne zaman alınır? İşte yanıtı.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 192,1 lira seviyelerinde dengeledi. Çeyrek altın 316 lira. Dolar bir miktar geri çekilse de güvenli liman olarak görülen altının fiyatı hala yüksek seyrediyor. Uzmanlara bu artış kalıcı olabilir. Düşüşler ise alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Yani bu fiyatlardan geri gelmesi halinde altına yatırım yapmak isteyenlere alım yapabilecekleri tavsiye ediliyor.

Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişlerin etkisiyle değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,54 artışla 191,8 liradan tamamladı. 

Dolar dalgalandı duruldu! 6 Haziran 2018 dolar-euro fiyatı

Altının gram fiyatı, bugüne değer kazancıyla başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,16 artışla 192,1 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 316 lira, Cumhuriyet altını da 1.288 liradan satılıyor. 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Ons Altın Yorumu

Küresel risk iştahının dün itibariyle sekteye uğraması ve riskli varlıklara yönelik talebin azalması ile birlikte altının 1290 seviyesi üzerinde tutunarak yönünü yeniden yukarı çevirdiğini gördük. Böylelikle altın fiyatları dün gün içerisinde 1290’lı seviyelerden yükselişe geçerek 1300 seviyesi üzerini test etti. Altın fiyatları bu sabah saatleri itibariyle 1298’li seviyelerden işlem görmekte. Altındaki teknik ve temel görünümü harmanladığımızda olumlu bir resmin ortaya çıktığını görmekteyiz:

DAHA DA YÜKSELEBİLİR

Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler ve altının hali hazırda bünyesinde bulunduğu yükseliş kanalı, altının 1290 seviyesi üzerinde tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz.

DÜŞÜŞLER ALIM FIRSATI

Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2  değer kazancıyla 1.299 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, yurt içi piyasalarda döviz kurlarında oynaklığın azalmasının, altının gram fiyatında da dengelenmeyi sağladığını kaydetti.

Mayıs ayının son haftasında gün içinde 7-8 lira dalgalanan altının gram fiyatındaki işlem aralığının bu hafta 2-3 liraya düştüğünü bildiren Memiş, altının gram fiyatında 190,3 liranın destek, 193,30 liranın ise direnç konumunda olduğunu söyledi.

ABD'de dün açıklanan verilerin beklentilerden iyi gelmesinin altının ons fiyatını fazla etkilemediğini ifade eden Memiş, "Altının ons fiyatında 1.290 dolar seviyesi destek konumuna gelmiş olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin gerilemesi altının ons fiyatında düşüşleri sınırlıyor. Kısa vade için ons fiyatında 1.296-1.306 dolar bandını takip edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar 1 yorum