BIST 9.548
DOLAR 32,50
EURO 34,57
ALTIN 2.495,59
HABER /  GÜNCEL

AK Parti’den Gül’ün açıklamalarına ilk resmi tepki!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sivillere yargı bağışıklığı getiren düzenlemeye yönelik eleştirisine AK Parit’den ilk resmi tepki geldi. Açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. Turan yaptığı açıklamada daha önceki düzenlemeden rahatsız olmayanların şimdi rahatsız olmasını üzülerek karşıladık açıklamasında bulundu.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, daha önce resmi görevlilere bu hak verilirken rahatsız olmayanların bugün rahatsız olmasını üzülerek karşıladığını belirterek, “kim olursa olsun” dedi.

Turan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında düzenlemeye ilişkin eleştirileri yanıtlarken, gazetecilerin Gül’ün de rahatsız olduğunu anımsatmaları üzerine şöyle dedi:

"O onu dedi, bu bunu dedi, doğru bulmuyorum. Bizim hükümetimiz belli, yürütmenin başı belli, ilgili bakanlık belli. KHK, bu konuyla ilgili kurumlarla görüşülerek çıkarıldı. Daha eski düzenlemelerdeki hassasiyeti paylaşmayanların bugünkü paylaşımlarını doğru bulmuyorum. Daha eski düzenlemede resmi görevliler için bu hak verilirken rahatsız olmayanların bugün rahatsız oluyor olmasını çok üzülerek karşılıyorum, kim olursa olsun.”

Abdullah Gül'den flaş KHK açıklaması!

KHK İLE EK YAPILAN 37. MADDE NE DİYOR?

Mahir Ünal 'sınırlama' var deyince 696 sayılı KHK ile 'fıkra' eklenen 37. madde yeniden gündeme geldi. 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesinde 15 Temmuz sınırlaması var mı? Aşağıda 37. maddenin tam metnini bulacaksınız. Maddenin girişi 15 Temmuz 2016 vurgusu ile olsa da devamında sınırların net olmadığı ve yoruma açık olduğu dikkat çekiyor. İşte 37 madde:

"15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz."

Hükümetten KHK'yla ilgili yeni açıklama! Hukuki dayanağı yok

696 SAYILI KHK İLE YAPILAN EK

Sivillerle ilgili düzenleme 696 sayılı KHK ile getirildi. Resmi gazetede dün yayınlanan KHK'nın 121. maddesinde OHAL terbirlerine ilişkin 08.11.2016 tarihli yasanın 37'inci maddesine aşağıdaki fıkranın eklendiği belirtiliyor:

"Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

696 sayılı KHK niye olay oldu! Bir bilen yazdı 4 vahim hata

Bahçeli, son KHK'ya yönelik eleştirilere tepki gösterdi