BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,27
ALTIN 499,41
HABER /  GÜNCEL

Ahmet Selçuk İlkan kaç yaşında evli mi eşi kimdir?

Söz yazarı olan Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşında soruları merak konusu oldu. Ayten şiiri ile tanınan Ahmet Selçuk İlkan aslen Adanalı ve 64 yaşında. Asıl mesleği mimarlık olan Ahmet Selçuk İlkan, 1976 yılında Mimarlık öğrenimini bıraktı ve müziğe yöneldi. Peki Ahmet Selçuk İlkan evli mi eşi kim?

Abone ol

Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşında soruları merak konusu oldu. Asıl mesleği mimarlık olan Ahmet Selçuk İlkan, eğitimini yarıda keserek müziğe ve şire gönül verdi. Ayten şiiri ile tanınan ve sevilen Ahmet Selçuk İlkan  aynı zamanda söz yazarı ve müzisyen. Aslen Adanalı olan Ahmet Selçuk İlkan  64 yaşında. Peki Ahmet Selçuk İlkan evli mi eşi kim? 

AHMET ŞELÇUK İLKAN KİMDİR: Ahmet Selçuk İlkan 1955 yılında Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini ayrı yerde tamamladı. Lise yıllarında yazdığı ve çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan şiirleri ile dikkat çekti. 1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya'nın Berlin şehrine gitti. Berlin Teknik Üniversitesinde Mimarlık eğitimini sürdürürken bir yandan da sanat çalışmalırana devam etti.

1975 yılında Hayat Dergisi'nin düzenlediği 'Aşk' konulu şiir yarışmasında 'Hatırlar mısın? ' isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.

MİMARLIĞI BIRAKTI, SÖZ YAZARI OLDU

1976 yılında Mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye'ye döndü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve 1980 yılında mezun oldu.

1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına da başlayan İlkan'ın şarkıları o dönemin popüler sanatçıları seslendirdi. İlk şarkıları şunlardır: Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Ayrılık Kolyesi, Neredesin Ey Talih, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Bayramın Olsun vs.

1000'İN ÜZERİNDE ESERİ VAR

Bu güne kadar Türk müzik dünyasının en ünlü bestekâr ve yorumcuları ile çalışan İlkan'ın 1000'in üzerinde eseri bulunmaktadır.

Bunlardan ilk akla gelen; Islak Mendil, Tahta Masa, Kahır mektubu, Anılar, Bir Pazar Günü, Sabahçı Kahvesi, Hatıram olsun, Bir Gülü Sevdim, Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Sevdalıyım, Eyvah-Çaykarası, Çocukların Günahı Ne, Ben Ne İnsanlar Gördüm, Bana Sor Yalnızlığı, Eskici, Seninle Aşkımız Eski Bir Roman, Bir Cennettir Bu Dünya, Kurşuna Gerek Yok, Selam Olsun, Bizim Sokaklar, Yine Bugün Sensiz, Bir Evet Yeter, Seni Sana Emanet Ediyorum, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sana Hasret Gideceğim, Liselim, Mastika ve diğerleri.

Ahmet Selçuk İlkan'ın bir başka özelliği Türk müzik dünyasında ilk melodi şiir akımını başlatmış olmasıdır. Mum Işığında (Ayten) isimli şiir albümü 1982 yılında piyasaya sürüldüğünde yepyeni bir akım ayak seslerini beraberinde getiriyordu.1991 yılında ilk şiir klibini çeken İlkan'ın bu güne kadar yayınlanmış 8 tane şiir albümü bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
McGregor gözaltına alındı
Mehmet Yiğiner: Antrenman yapıyor gibiydik
İYİ Parti adayı Emre Kınay ilk kez açıkladı! Teklif Meral Akşener'den gitmiş
Cedi'den Raptors potasına 19 sayı
Galatasaray yıldız oyuncusuna zam yaptı 3 yıllık sözleşmeye ikna etti
12 Mart sabahına altın yükselerek başladı işte güncel altın fiyatları
Hadi Özışık yazdı! Şenol Hoca'ya "Şenol istifa" diyen şerefsizler...
Levent Babataş kimdir Demet Evgar'ın yeni sevgilisi yaşı kaç?
NASA yayınladı işte uzayın sesi
Kartal'da Karius için son yaklaştı
Yorumlar