BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

AB'ye şok üstüne şok! Bir ülke daha ayrılıyor...

İngiltere'nin ayrılma kararıyla sarsılan Avrupa Birliği'ne bir şok haber de İsviçre'den geldi. İsviçre, AB'den ayrılma kararı vermek için referanduma gitmeye hazırlanıyor...

Abone ol

İngiltere'nin Bretix kararından sonra bir üye ülke daha Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmaya hazırlanıyor. İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Leuthard, İsviçre ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini netleştirmek için referandum düzenlenmesinin faydalı olacağını söyledi. Leuthard, "Avrupa ile ilişkilerimizi netleştirmemiz ve hangi yöne doğru gittiğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu anlamda bir referandum oldukça faydalı olacaktır" şeklinde konuştu.

İSVİÇRE İLE BRÜKSEL ARASINDA GERGİNLİK: İngiltere'nin AB'den çıkma görüşmelerinin başlaması ve AB üyeleriyle ticaret ilişkilerinin yeni şeklini görüşmeye başlamasıyla İsviçre ile Brüksel arasında gerginlikler yaşanmaya başlamıştı. Bununla birlikte, İsviçre'nin, üyesi olmadığı AB ile yeni tür bir ticari ilişki geliştirilmesinden yana olduğu biliniyor.

100'DEN FAZLA ANLAŞMA YENİDEN DÜZENLENSİN: İsviçre, AB'nin İsviçre ticaretinin yaklaşık üçte ikisini oluşturması nedeniyle blokun tek pazarına daha fazla erişebilmek için bir AB anlaşması yapmak istiyor. İsviçre ve AB ilişkisine dair yeni bir çerçeve belirlenmesi adına yürütülen müzakereler dahilinde İsviçre, AB ile yapılmış olan 100'den fazla ikili anlaşmanın yeniden düzenlenmesini istiyor.

İSVİÇRE AB BÜTÇESİNE KATKIYI ARTIRMIŞTI: AB ile yapılan görüşmeler sonucunda, İsviçre Kasım ayında AB bütçesine olan katkısını arttırmayı kabul etmişti. Aynı kapsamda, İsviçre'nin ihracatı için kritik önem arz eden, birliğin ortak pazarına erişimin arttırılması karşılığında, İsviçre'nin ilgili AB yasalarını benimsemesi sağlanacak.