BIST 4.910
DOLAR 18,64
EURO 19,63
ALTIN 1.064,64
HABER /  DÜNYA

ABD'den Rusya'ya tepki! Suriye'nin geleceği...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplansında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun sözlerine tepki gösterdi.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Rusya’nın Suriye'de siyasi sürecin başlama umudunun süresiz şekilde ertelendiği yönündeki açıklamalarına tepki göstererek, Beşar Esad’ı Suriye’nin geleceğinde görmek istemediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplansında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun "Suriye'de siyasi sürecin başlama umudu ve Suriye halkının huzur ortamına dönüşünün süresiz şekilde ertelendiği" şeklinde yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Rus bakanın açıklamalarının tam olarak neyi ifade ettiğini bilmediğini belirten Kirby, “Biz görüşmelerin Rusya’nın belirttiği şekilde süresiz olarak ertelendiğini düşünmüyoruz ve Esad’ın uzun vadede Suriye’nin bir parçası olmasını istemiyoruz.” dedi.

Kirby, Esad’ın Suriye’de 2021 yılına kadar iktidarda kalmak istediği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Esad'ın değerlendirmelerini okuduğunu fakat rejim ve muhalifler arasındaki görüşmelerin tekrar gerçekleşmesi için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, üst düzey askeri yetkililerle gerçekleştirdiği toplantıda Suriye'deki muhalif gruplarla müzakere yürütmenin mümkün olmadığını belirtmişti.