HABER /  DÜNYA

ABD'de işler sil baştan hükümet tekrar kapanacak

AMERİKA Birleşik Devletleri'nde Başkan Trump'ın istediği Meksika sınıra duvar bütçesi, hükümet ve devlet kurumlarının 35 gün boyunca kapanmasına neden olmuştu. 3 haftalığına açılan hükümet aynı nedenle kapanma riski ile karşı karşıya.

ABD'de işler sil baştan hükümet tekrar kapanacak

AMERİKA Birleşik Devletleri'nde (ABD) federal hükümetinin 35 gün kapalı kalmasına neden olan Meksika duvarına ayrılan fon konusundaki kriz ve anlaşmazlıklar devam ediyor.

ABD Başkanı Trump yönetimi ile Demokratlar arasında 3 haftalığına hükümetin açılmasını sağlayan anlaşma Cuma günü sona erecek. Kongre’de yapılan bütçe görüşmelerinde Cumhuriyetçilerin ısrarları neticesinde taraflar bir anlaşmaya varamadı ve hükümetin tekrar kapanması gündeme geldi.

ABD Kongresinde süren bütçe görüşmelerinin, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar inşaatı için talep edilen 5.7 milyar dolar fon ayrılması konusunda çıkan anlaşmazlık ve sınır boyunca tutuklanan göçmen sayısına ilişkin anlaşmaya varılamaması nedeniyle görüşmelerin tıkandığı, hükümetin tekrar kapanma ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

Demokrat Parti ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, mevzuatta duvar parasının olmayacağını kesin bir dille söylemişti. Öte yandan hükümetin kapa kaldığı süre boyunca edilen zarar ise Meksika duvarının maliyetini aştı

Yorumlar