BIST 4.713
DOLAR 18,81
EURO 20,52
ALTIN 1.165,23
HABER /  DÜNYA

ABD ve Japonya o konuda anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Japonya ziyareti kapsamında Başbakan Şinzo Abe ve diğer yetkililerle görüştü. İki isim Kuzey Kore konusunda mutabık kaldı.

Abone ol

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre Japonya Dışişleri  Bakanlığından yapılan açıklamada, Pompeo ve Abe'nin Kuzey Kore nükleer  silahlardan vazgeçene kadar Birleşmiş Milletler yaptırımlarının uygulanması  gerektiği konusunda hem fikir oldukları ifade edildi.

Pompeo daha sonra Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile bir araya  geldi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, yarın Kuzey Kore'ye bir ziyarette bulunacağını belirterek, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşeceğini kaydetti.

Pompeo, görüşme sırasında Pyongyang yönetimi tarafından 1970'ler ve  1980'lerde kaçırılan Japon vatandaşları ve nükleer silah meselelerini masaya  yatıracağını ifade etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, geçen hafta bakanlıkta  düzenlediği basın brifinginde, Pompeo'nun, 6-8 Ekim tarihlerinde Japonya, Çin,  Kuzey Kore ve Güney Kore'yi ziyaret edeceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile  ikinci bir zirvenin yakında yapılacağını söylemişti. ABD Başkanı Trump ile Kim, 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş,  zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması  konusunda anlaşmaya varmıştı.

Ancak ilerleyen haftalarda iki ülke arasındaki diplomasi havası  bozulmaya başlamış, ABD tarafı, Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmemekle  suçlamıştı.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında 1953 yılında imzalanan ateşkes ile  savaş sona ermiş olsa da bir barış anlaşması imzalanmadığı için savaşın teknik  olarak halen devam ettiği kabul ediliyor.