BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  DÜNYA

ABD, Rusya'yla yaptığı nükleer füze anlaşmasından çekildi

ABD, Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini açıkladı. ABD'nin kararı sonrası Putin Güvenlik Konseyi'ni topladı.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Sovyetler Birliği ile 1987 yılında imzaladığı, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. 

Pompeo, Rusya'ya anlaşmaya yönelik ihlallerine son vermesi konusunda 1 Şubat'a kadar verdiği sürenin dolması nedeniyle yarından itibaren anlaşmanın 15. maddesinde öngörülen çekilme sürecini başlatacağını bildirdi.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR VARDI
Mike Pompeo, ABD'nin 6 ay içinde anlaşmadan doğan yükümlülüklerini sonlandırmış olacağını kaydetti. İki ülke son dönemde, Avrupa güvenliği açısından hayati derecede önemli olduğu ifade edilen ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya uyulmadığı konusunda birbirine karşılıklı suçlamalar yöneltiyordu.

60 GÜNLÜK SÜRE BUGÜN DOLUYORDU
Pompeo, Aralık 2018'de Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya'ya INF Anlaşması'na uyması için, 60 günlük süre verdiklerini açıklamıştı. ABD yönetiminin Moskova'ya verdiği süre bugün itibarıyla doluyordu.

ANLAŞMADAN TAMAMEN AYRILMIŞ OLACAK
Anlaşmanın iptali halinde silahlanma yarışının hızlanacağı ve bu yarışın Avrupa güvenliğini tehdit edeceği belirtiliyor. ABD, teknik olarak 6 aylık sürenin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacak.

PUTİN'DEN ACİL TOPLANTI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkma durumuna ilişkin Güvenlik Konseyi'ni topladı. INF ile ilgili yükümlülüklerini askıya alan ABD, 6 ayda anlaşmadan çıkacak Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Putin, konsey toplantısında 'ABD'nin INF'den çıkması, Venezüella'daki son durumu ve güncel iç politika konularını görüştü. 

Toplantıda, konsey üyeleri Venezuella'daki durumun dış müdahale olmadan ülkedeki iç krizden bağımsız çözülmesine ihtiyaç olduğu görüşünü paylaştı.ABD'nin INF'den çıkması sonrası karşılaşılabilecek uluslararası güvenlik ve stratejik sorunlarının da ele alındığı toplantıda, ülkedeki mevcut ekonomik ve sosyal meseleler de görüşüldü.ABD, anlaşmadan ayrıldığını açıklamasının ardından teknik olarak 6 aylık sürenin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacak.

INF ANLAŞMASI
ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov tarafından, 1987 yılında imzalanan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında, 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edilmişti.Anlaşma sayesinde nükleer başlıklı füzeler, 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarında konuşlandırılamıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Polis annelere sitem etti: Korkulacak insanlar değiliz
İlk cemre ne zaman düşecek 2019 cemre düşmesi nedir?
Arabada dans edip hava atmıştı! Faturası ağır oldu
İYİ Parti'den istifa eden milletvekilinden çok konuşulacak HDP iddiası!
Yeni transferler Alanya maçı kadrosuna alındı
Gelinim Mutfakta'da bugün kim elendi işte haftanın birincisi
TEM'de feci kaza! Tır alevler içinde kaldı
Hacamat hicri takvimi 2019 şubat ayında hangi günler olur?
KYK kredi borcu son haber geldi tüm borçlar sıfırlanıyor mu?
Alman devi Volkswagen 401 bin kişi ile mahkemelik oldu
Yorumlar 1 yorum