BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

ABD Japonya ve Güney Kore birleşti bombardıman uçaklarıyla...

KUZEY KORE'ye karşı ABD, Japonya ve Güney Kore birleşti. 3 ülkenin bombardıman uçakları Kuzey Korey hava sahasında güç gösterisi yaptı.

Abone ol

ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesine karşı Japonya ve Güney Kore hava unsurlarının da eşliğinde Kore yarımadası üzerinde B-1B bombardıman uçakları ile güç gösterisi yaptıklarını açıkladı.

PACOM’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bu görev Kuzey Kore’nin gerginliği tırmandıran 3 Temmuz ve 29 Temmuz kıtalararası balistik füze denemelerine karşı yapıldı” denildi.

İki adet B-1B uçağının Guam adasındaki Andersen Hava Üssü’nden kalktığı ifade edilen açıklamada uçaklara, Japon hava sahasına girmesiyle iki Japon F-2 uçağının eşlik ettiği ve Güney Kore hava sahasına girmesi ile de dört adet Kore F-15 uçağının gruba katıldığı kaydedildi.

ABD FÜZE MENZİLİMİZDE! ABD'nin Japonya ve Güney Kore ile birlikte yaptığı güç gösterisinin nedeni Kuzey Kore'nin son füze denemesi ve Kim Jong'un açıklamalarıyldı. Kuzey Kore, son kıtalararası füze denemesinin başarılı olduğunu duyurmuş ve denemeyi ABD'ye "sert bir uyarı" diye tanımlamıştı. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı "Liderimiz gururla ABD anakarasının vuruş menzilimiz içinde olduğunu doğruladığını söyledi" şeklinde haber geçmişti.

Uçakların yarımada üzerinde alçak uçuş yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  

“Yaklaşık 10 saatlik uçuşta mürettebat ortak kabiliyetlerini ve taktiksel becerilerini geliştirmek üzere önleme ve formasyon alıştırmaları yaparken aynı zamanda İndo-Asya Pasifik bölgesinde uzun zamandan beri devam eden ilişkilerini güçlendirdiler.”

PACOM’un Asya Pasifik bölgesinde bombardıman ve savaş uçağı kapasitesinin oldukça esnek olduğu ifade edilen açıklamada, komutanlığın, ABD topraklarını ve müttefiklerine karşı bölgede söz konusu olabilecek bir tehdide kısa sürede müdahale edebilme kabiliyetine sahip olduğu vurgulandı.

SES ÜSTÜ HIZA SAHİPLER

Ses üstü hıza sahip B-1B uçakları aynı zamanda Rockwell B-1 Lancer olarak da bilinir. ABD Hava Kuvvetleri envanterinde 66 adet üç stratejik bombardıman uçaklarından biri olan B-1B bombardıman uçağı bulunuyor.

 Diğer iki uçağın ise B-2 Hayalet ve B-52 Nükleer kapasiteli bombardıman uçakları olduğu belirtiliyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'nın karargah takımı vuruldu 9 ölü
Şırnak'ta 9 terörist etkisiz hale getirildi
İstanbul'a alçalan yolcu uçağında korkutan olay
Türk şirketten Almanya Büyükelçiliği'ne icra takibi
Bakan yeni hızlı tren hattı müjdesini verdi
İstanbul'da 5 bin polisin katıldığı dev operasyon
Tartıştığı annesine kurşun yağdırdı
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e saldırı
Kadınlardan 'Kıyafetime karışma' eylemi
Hulusi Akar'dan asker babasına sürpriz telefon
Yorumlar 2 yorum