5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı
5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi

5 yıl aradan sonra Ankara-Tahran seferlerine başlayan Trans Asya Ekspresi’nin ilk yolcuları Van'a ulaştı.

5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi - Sayfa 1

ANKARA-Tahran arası tren seferleri, uzun bir aradan sonra yeniden başladı. Dün Ankara Garı'nda yola çıkan ve İran'ın Tahran kentine 57 saatte ulaşacak olan 188 yolcu kapasiteli trenin yolcuları, 25 saatlik keyifli bir yolculuğun ardından önce Bitlis'in Tatvan ilçesine oradan da feribotla, Van'a ulaştı. 

5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi - Sayfa 2

 Akşam saatlerinde Van İskele Garı'na feribotla gelen İranlı yolcular AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Altuğ ve partililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi - Sayfa 3

İran ile Türkiye arasındaki Tebriz ve Van seferlerine 2015'te güvenlik gerekçesiyle ara verildi. Geçtiğimiz yıl bu hat tekrar açıldı. Yoğun talep üzerine hat, bu yıl Tahran'a kadar uzatıldı.188 yolcu kapasiteli Trans Asya Ekspresi, uzun aradan sonra ilk olarak 7 Ağustos'ta Tahran'dan hareket etti. 

5 yıl aradan sonra ilk sefer! İlk yolcular Van'a geldi - Sayfa 4

 İki günlük yolculuğun ardından Ankara'ya ulaştı. Aynı tren dün Ankara'dan, Tahran'a uzanan ilk seferini gerçekleştirmek üzere hareket etti. Keyifli ve uzun bir yolculuğun ardından içerisinde 50 İranlı yolcunun bulunduğu tren, 22 saatte Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaştı. Buradan da Sultan Alparslan Feribotuyla 3 saatlik yolculuğun ardından Van'a geldi.