3600 ek gösterge ne zaman çıkacak emeklilere 650 lira müjdesi

Sayıları 1.6 milyona ulaşan öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini 3600 ek gösterge heyecanı sardı. Dün AK Parti’den 3600 ek gösterge haberi ile emeklilerin gelecek bir habere çevrildi.

Dün AK Parti’den gelen haberle 1.6 milyona yakın öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini 3600 ek gösterge heyecanı sardı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan dün Meclis takvimi uygun olursa 3600 ek göstergenin seçimden önce çıkabileceğini söyledi. Turan, “AK Parti’nin söz verip de yapmadığı hiçbir şey yok. Sözlerimizin arkasındayız” dedi.

600 BİN KİŞİ NE OLACAK? Bunun üzerinde sayıları milyona varan öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerin en çok merak ettiği 3600 ek göstergenin kapsamı oldu. MemurSen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, konfederasyon olarak beklenti ve taleplerini  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a dosya olarak verdiklerini söyledi. Tonbul, sayıları 1.6 milyon olan öğretmen, hemşire, polis ve din görevlileri ile yöneticiler dışında kalan 600 bin kişinin de kapsama alınmasını talep ettiklerini ifade etti.

Düzenlemenin kapsamı hakkında henüz bilgileri olmadığını kaydeden Tonbul, geri kalan 600 bin kişi yasayla kapsama alınmadığı takdirde konu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındığında eşitlik ilkesi yönünden değerlendirilerek kapsamın genişleyebileceğini ifade etti.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ALABİLECEK...Ek göstergenin sadece 4 yıllık lisans mezunlarına verilmesi durumunda uygulamada sıkıntılar yaşanacağını savunan Tonbul, örneğin bağlı teşkilatlardaki bölge müdürleri 3000 ek gösterge alırken, emirlerinde çalışanların 3600 ek göstergeye tabi olacağını belirtti.