BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  GÜNCEL

2010 KPSS iptal mi hükümetten flaş karar!

2010 KPSS iptal mi olacak, 2010 KPSS'de soru çalarak memur olanlar ne olacak? Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş herkesin merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası getirilen OHAL çerçevesinde tespit edilen FETÖ'cü kişilerle ilgili yapılan düzenlemelerle ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda devlet kurumlarında görev alan FETÖ mensupları görevden atılacak bu kişiler artık vasıflarını bir daha kullanamayacak. En çok merak diğer konulardan biri de 2010'da yapılan KPSS'nin iptal olup olmayacağıydı. Kurtulmuş 2010'da memur olan vatandaşları rahatlatacak açıklamalarda bulundu. İşte Kurtulmuş'un açıklamaları.

GELEN LİSTE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

OHAL çerçevesinde, 2 kanun hükmünde kararname gündeme gelmiştir. 670 sayılı KHK'de öncelikli olarak bazı bakanlık ve kurumlarımızdan gelen FETÖ'cü tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemelerdir. Gelen liste yürürlüğe girecek.

FETÖ MENSUPALARI VASIFLARINI KAYBEDECEK

Bu FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedecektir. Unvanlarını kullanmayacaklar ve haklarını kaybedecekler. Yine aynı kararnamede kapatılan kurum ve kuruluşların hakları Maliye Bakanlığı'na bırakılmıştır. Bu kararları kendileri belirleyecek, dilerse diğer kamu kurumlarına bedelsiz olarak tahsisini yapacak. Kapatılan vakıfların hakları ile ilgili sorumluluklar Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tevdi edilmiştir.

2010 KPSS'YLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARAR

2010 KPSS'de soruları çaldıkları belirlenenler memuriyetten ihraç edilecektir. 2010 KPSS ile hakkıyla memuriyete girenler ise bulundukları sıfatları kullanacaklardır. 15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile ilgili yapılan düzenlemede SGK borçları silinecek ve aksaklıklar ortadan kaldırılacaktır. Bu kararname ile GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi düzenlenmiş, sağlık personeli ile düzenleme yapılmıştır. Çengelköy'de şehit olan İsmail Canbaz Hasan TC vatandaşlığı kendisine verilmiştir.

TİB'İN YETKİLERİ BTK'YA VERİLDİ

671 no'lu KHK'de ise, ilave bir takım düzenlemeler yapılmıştır. TSK'nın pilot açığının kapatılmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmış, yeni pilot alımı ve bir vesileyle TSK'dan ayrılan pilotların yeniden kazandırılmasıyla ilgili düzenleme yapılmıştır. TİB'in kapatılmış ve yetkileri BTK devredilmiştir.