BIST 1.538
DOLAR 7,52
EURO 9,00
ALTIN 409,30
HABER /  GÜNCEL

2. cemre nereye düşecek 2021 cemre düşme sırası

Havaların ısınması, baharın gelmesi anlamına gelen cemre düşmesinin birincisi 19-20 Şubat'ta gerçekleşti. 1. cemre hava düştü. Peki ikinci cemre ne zaman, nereye düşecek? Kor anlamına gelen cemrenin ikincisi 26-27 Şubat'ta suya düşecek. İşte cemre düşme sırası

Abone ol

 Sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşen cemre, havaya düşmesinin ardından şimdi ise suya düşecek. Peki baharın artık iyice yaklaştığını, kışın bittiğini haber eden 2. cemre ne zaman düşecek? İşte cemre düşme sırası

Cemre düşme tarihleri, halk takvimi ve inanışına göre Kasım ayının 100. gününden itibaren hesaplanmaktadır. Buna göre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşen ilk cemrenin ardından gözler ikinci cemre düşme tarihine çevrildi. 

Cemre ne zaman düşecek: Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemre hakkında bilgi: "Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'nin en soğuk ilçesi Çaldıran oldu! Eksi 26,9 dereceyi gördü
Borsa İstanbul güne yükselerek başladı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'den Merkez Bankası açıklaması
Adana'da dayı-yenge dehşeti! 'Bana saldırmaya çalışıyor' lafını duyunca öldürdü
Adalet Bakanlığı personel alımı 2021 başvuru ekranı girişi
Erdoğan ve Tunç Soyer, İzmir'in iki önemli projesi için görüştü
İYİ Parti Lideri Meral Akşener'den AK Partili Zengin ve Özhaseki'ye sert tepki
Türkiye'ye kaçak girmeye çalışan 4 Suriyeli yakalandı
PSG'ye 700 bin Euro para cezası
YKS başvuruları son gün ne zaman 2021 ÖSYM sınav takvimi
Yorumlar