BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81

Zayıflamak isteyen kişilere uyarı bu diyet türleri ölüm saçıyor!

Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin aç kalarak uyguladığı diyetlerin ölümle sonuçlanabildiğini belirten Prof. Dr. Ertuğrul Taşan, bu tür diyetler hakkında uyarılarda bulundu.

Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan kısa sürede çok kilo verme yöntemlerinin tehlikeli olduğunu vurgulayan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan, "Bu diyetler özellikle uzun süre ve ısrarlı bir şekilde devam ettirilirse böbrek yetmezliği gibi kalıcı organ hasarlarına, hatta ölüme yol açabilir." dedi.

Fazla kilolardan kurtulmak için diyetin mutlaka gerekli olduğunu ancak günlük olarak gıdalardan alınan enerjiyi aşırı derecede kısmanın doğru olmadığını belirten Taşan, pek çok kişinin enerji miktarı çok düşük diyetlere başvurduğunu dile getirdi.

Taşan, kişinin kendini hemen hemen tamamen aç bıraktığı ve günlük kalori alımının 200 kalori altına düştüğü beslenme programına "açlık", 200 ila 800 kaloriyle sınırlandırılan programlara ise "çok düşük kalorili diyetler" adı verildiğini ifade eden Taşan, bu tür diyetlerin şok diyet olarak adlandırıldığını belirterek, şu şekilde konuştu.

Ölüme yol açabilir!
"Şok diyetler sağlık için son derece tehlikelidir, bu kesinlikle unutulmamalı. Bu diyetler özellikle uzun süre ve ısrarlı bir şekilde devam ettirilirse böbrek yetmezliği gibi kalıcı organ hasarlarına, hatta ölüme yol açabilir.