BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,16
HABER /  EKONOMİ

Yurtdışına gideceklerden alınacak güvenlik vergisinde indirime gidildi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nce (TÜRSAB), dış hat yolcularından alınacağı duyurulan 3 avro güvenlik vergisinin 1,5 avroya düşürüldüğü bildirildi. 

Abone ol

TÜRSAB'dan yapılan açıklamada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce, dış hat yolcularından 1 Ocak 2019 itibarıyla yolcu başına 3 avro güvenlik ücreti alınacağının duyurulduğu anımsatıldı.

Güvenlik vergisinin indirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy devreye girdiği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, gelen talep üzerine güvenlik vergisini 1,5 avroya düşürdüğü kaydedildi. 

Açıklamada, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın katıldığı bir televizyon kanalında, "Uluslararası anlamda bizim rekabet ettiğimiz ülkelerle en önemli avantajlarımızdan bir tanesi kalite-fiyat dengesi. Ekim ayından itibaren 3 aydır yurt dışında 2019 yılı paketleri satılıyor. Milyonlarca yolcuya ek vergi hesabı yapılmadan paketler satıldı. Kişi başı 3 avro önemsiz bir rakam gibi görünebilir ama 1 milyon turist getiren, 2 milyon turist getiren operatörler için ciddi bir mali yük getirecek." sözleriyle konuyu dile getirdiği hatırlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un, turizmi olumsuz etkileyebilecek bu durumu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'a ilettiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Görüşme sonunda 3 avro olan güvenlik vergisinin 1,5 avroya düşürülmesine karar verildi. TÜRSAB, 2019 yılında daha çok yabancı turistin ülkemize getirilmesi için çalışmaya devam edecek."

ÖNCEKİ HABERLER
En iyi 100 film listesi Le Monde seçti listede sadece 1 Türk filmi var
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bu kez de Muğla: Hayvana şiddet ve işkence son bulmuyor!
İstanbul Havalimanı'na yeni taşınma tarihi belli oldu
15 yaşındaki Büşra'dan 20 gündür haber alınamıyor!
Karar kesinleşti: Sekai Mori, Naim Süleymanoğlu’nun kızı
En fazla konuşulan teknik direktör Fatih Terim
Iraklı Hüseyin’i banyoda parçalayıp çöpe atmışlar
Yerli ve milli sistemlere yenileri eklenmesi kararı
Eski emniyet müdürlerine FETÖ'den hapis cezası
Yorumlar 4 yorum