BIST 1.540
DOLAR 7,50
EURO 9,04
ALTIN 441,52

Yurt dışından hangi ürünleri satın alabilirsiniz? Gümrük vergisi ne kadar

Yeni yılda sevdiklerine yurt dışından online alışveriş kanalıyla hediye almak isteyenlerin, gümrük mevzuatında son dönemde yapılan düzenlemeleri dikkate alması gerekiyor.

Yeni yıla az bir zaman kala, sevdiklerine yurt dışından hediye almak isteyenlere bir uyarı geldi. Buna göre yurt dışından posta ve hızlı kargo yoluyla yapılan alışverişlerde 22 Euro üzerindeki alışverişler, gümrük vergisine tabi tutuluyor. Ürünlerdeki gümrük vergisi oranı da ürüne ve satın alınan ürünün AB üyesi bir ülkeden gelip, gelmemesine göre yüzde 8 ile yüzde 20 arasında değişiyor.

Yeni yılda sevdiklerine yurt dışından online alışveriş kanalıyla hediye almak isteyenlerin, gümrük mevzuatında son dönemde yapılan düzenlemeleri dikkate alması gerekiyor. Bu kapsamda yurt dışından değeri 22 Euro’yu aşan hediyelik eşyalar gümrük vergisine tabi tutuluyor. Sipariş verilen ülkeye ve ürüne göre değişen gümrük vergisi oranları ise yüzde 8 ile yüzde 20 arasında uygulanıyor.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri kuruluşu KPMG’nin Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, Gümrük Kanunu’nun 167’nci maddesi uyarınca hızlı kargo kapsamındaki ithalatlarda 150 Euro değerindeki gönderilere vergi muafiyeti öngörülse de Bakanlar Kurulu Kararı ile bu sınırın 22 Euro’ya düşürüldüğünün bir kez daha altını çizdi.

Uçak, “Yurt dışından hediyelik eşya sipariş edeceklerin muafiyet sınırı olarak 22 Euro’yu dikkate almaları gerekiyor. Yurt dışından kitap alacaklarda bu sınır 150 Euro olarak uygulanıyor” dedi.