HABER /  DÜNYA

Yunanistan'dan bir skandal karar daha

Yunanistan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 8 askere tanıdığı sığınma hakkından sonra bu kez de yasa dışı yollarla ülkelerine gelen iki darbeci asker için koruma kararı çıkardı.

Yunanistan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle kaçan 8 darbeciye sığınma hakkı vermesinin ardından bu kez de eski 2 SAT komandosu için aynı kararı almaya hazırlanıyor. Yunanistan polisi, darbe girişimi sonrası yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçen iki asker için talep üzerine koruma kararı alındığını duyurdu.

Yunanistan Polis Sözcüsü Theodoros Hronopoulos yaptığı açıklamada, iki firari eski SAT komandosu Halit Çetin ve Fatih Arık'ın, 18 aylık gözaltı sürelerinin geçen hafta sona erdiğini söyledi.

İki darbecinin korunma talep ettiğini belirten Hronopoulos, tutuldukları göçmen kampından çıkarılan Çetin ve Arık'ın gizli bir yere sevk edildiklerini dile getirdi. Hronopoulos, darbecilerin iltica süreçlerinin devam ettiğini kaydetti.

SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDULAR

Çetin ve Arık, 2017 yılının şubat ayında yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçerek sığınma talebinde bulunmuştu.

İki darbeciyi temsil ettiğini belirten avukat Stavroula Tomara, bugün Yunan basınına yaptığı açıklamada, Çetin ve Arık'a 20 Ağustos'tan bu yana ulaşamadığını belirterek, Türkiye'ye iade edilmiş olabileceklerini öne sürmüştü.

Yunan kanunlarına göre, iltica süreci devam eden kişi, azami 18 ay gözaltında tutulabiliyor. Yunan yargısı, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin hemen ardından askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin Türkiye'ye iadesini reddetmişti. Yunan Danıştayı da darbecilere sığınma hakkı verilmesi yönünde karar almıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Brezilya'dan getirilen danalar hastalıklı çıktı
İçişleri Bakanlığı açıkladı! Rekor işlem
Akar'dan terörle mücadele için flaş sözler
Alanya'da tur tekneleri çarpıştı: 15 gözaltı
20 şirket uçan araba içinbirleşti
29 Ekim tatili ne zaman başlar 28 Ekim öğleden sonra tatil mi?
Yorumlar 12 yorum