Yılmaz Erdoğan'ın 'Organize İşler 2' hamlesi 'Sinema Salonu' patronlarını çıldırttı Netflix...

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği filmin geçtiğimiz gece Netflix'te yayınlanması gündeme bomba gibi düşerken günün en çok konuşulan konularından birisi oldu. Peki, filmin satış anlaşması ne zaman ve nasıl yapıldı, sinema salonu sahipleri neden tepkili, Recep İvedik 6'da Netflix'te olacak mı?

Medyatava'nın haberine göre; Türk sinemasında 'promosyonlu bilet' tartışması hala sıcaklığını korurken, dün akşam meydana ani bir gelişmeyle yeni bir tartışma konusu açıldı. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği ve 1 Şubat'ta vizyona giren BKM yapımı Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmi, dijital içerik platformu Netflix'te gösterime girdi.

Başta büyük heyecan yaratan bu durum, bir süre sonra bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyada hem yapımcılar hem de salon sahipleri bu durumu eleştirirken, Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Birol Güven de bugün yaptığı yazılı açıklamada, gelişmenin sektöre telafisi olmayan zararlar vereceğinin altını çizdi. 

Bu tepkilerin ana nedeni ise filmin sinema salonlarında vizyonda olması ve iddiaya göre salon sahiplerinin bu durumdan haberdar edilmemesi...

Peki filmin Netflix satışı ne zaman gerçekleşti?

Sektördeki kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre; 'promosyonlu bilet' tartışmasından önce filmin vizyon tarihi 1 Ocak olarak belirlenmişti ve 6 hafta sonrasında gösterilmek üzere Netflix'le satış sözleşmesi imzalanmıştı. Ancak CGV Mars Entertainment Groupve sinemacılar arasında başlayan tartışma boy gösterince, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı'nın vizyon tarihi ertelenerek 1 Şubat'ta gösterime girdi. Dolayısıyla Netflix'te önceden yapılmış olan bir anlaşmadan dolayı film, vizyon süreci tamamlanmadan dijitalde gösterime girmiş oldu.