BIST 1.127
DOLAR 8,31
EURO 9,76
ALTIN 501,66

Yeşil domates tomatillonun faydaları inanılmaz! Kelliğin ilacı kabuklarında...

Yeşil domates olarak bilinen tomatillonun faydalarını öğrenince hemen tüketmeye başlayacaksınız. Bu mücize besinin birçok hastalığa faydalı olduğu söyleniyor. En önemli faydası tomatillonun kabuğu kelleşmeye karşı iyi geliyor.

Yemeklerimizde, kahvaltılarımızda genellikle kırmızı domatesleri kullanmayı tercih ederiz. Ancak yeşil domatesin faydalarını öğrenince fikriniz hemen değişecek. Yeşil domates bir diğer adıyla tomatillo kahverengimsi kabuğun altındaki meyvesi yeşil ve sertken kullanılması tercih ediliyor. Buzdolabında iki hafta kadar saklanabiliyor. Birçok hastalığa faydalı olduğu belirtiliyor. İşte yeşil domates tomatillonun bilinmeyen faydaları:

1- SİNDİRİMİ DÜZENLER: Sebzelerin çoğunda olduğu gibi, tomatillo yüksek düzeyde diyetetik lif sağlar. Bu sindirim sisteminin işlevlerini destekler ve vücudun yağları çok daha iyi emmesine yardımcı olur.

2- KANSERİ ÖNLER: Böylece, bağırsak sistemini iyileştirir ve kabızlığı, gazı ve abdominal distansiyonu ortadan kaldırır. Tomatillo, bilimadamlarının antibakteriyel ve anti-karsinojenik fonksiyonlarını anlamak için çalıştığı ixocarpalacton A gibi fitokimyasal antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerin etkileriyle savaşırlar.

3- BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR: Tomatillo bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini taşır. Vücuttaki yabancı maddeleri temizlemek ve patojenleri korumak için temel savunma sağlayan alyuvar üretimini hızlandırır.