Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern kimdir? Eşi ve ev hayatına bakın

YENİ ZELANDA Başbakanı Jacinda Ardern'in Müslümanlara olan tavrı Meclis'te Kur-an'ı Kerim okutması 'Selamünaleyküm' diyerek konuşmaya başlası ile dünya çapında takdir gördü. Ardern'e herkesi kucaklayan bu tavrı nedeni ile artık 'Ulusun annesi' denmeye başlandı.

Ülkesinde 50 Müslümanın vahşice katledilmesi sonrası gözler Yeni Zelanda Başbakanın olayı nasıl ele alacağındaydı. 38 yaşında ülkenin en genç başbakanı olan Jacinda Ardern dünyanın örnek alacağı bir şekilde davrandı. Cani saldırgan Brenton Tarrant’a terörist demesi, adını dahi anmak istemediğini dile getirmesi olayı takip edenler tarafından takdir edildi.

Hayatını kaybeden Müslümanların ailelerini tek ziyaret eden samimiyetle sarılan genç başbakan İngiliz The Guardian Gazetesi tarafından da takdirle karşılandı. The Guardian Yeni Zelanda Başbakanı için “Sessiz, güçü bir liderlik gösterdi ve olaydan etkilenelere bakmaya odaklandı katilden çok az bahsetti” ifadelerini kullandı.

O artık bir ulusun annesi: Ulusun annesi benzetmesi yapılan Yeni Zelanda Başkanı’nın aynı zamanda iş ve özel hayat dengesini de bu güçle kurduğu görüldü. Eşi ve kendinin sosyal medya hesaplarından halkına enerji veren başbakan ülke tarihinde görevi başında doğum yapan ilk kadın olarak da tarihe geçmiş.

Genç başbakan geçen yıl doğum yapmış. Ancak işlerini ihmal etmeyen Ardern kimi zaman eşi ve bebeği ile Mecliste bulunmuş. Halk tarafından çokça sevilen genç kadının doğumu öncesi vatandaşları tarafından bebeğine patik ve şapka örmeye başladığı aynı zamanda bebeğine gönüllü bakıcı olmak istediği ortaya çıktı.