Yarın geliyor Meteoroloji açıkladı pazartesi kadar herşeyi donduracak!

TÜRKİYE bahar havasına girmişken Rusya üzerinden gelen soğuk havanın etkisine giriyor Meteoroloji İşleri Müdürlüğü uyarı yayınladı.

Bahar geldi diye sevinirken Mart yine martlığını yapacak. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü şube müdürü Ahmet Uçar'dan arka arkaya 'dondurucu havaya' ilişkin uyarılar geliyor. Meteorolojinin tahminlerine göre pazar gününden itibaren Türkiye soğuk havanın etkisine girecek. Erken açan erik çiçeklerinin donma ihtimali çok yüksek. İşte yayınlanan don haritası ve son tahminler:

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ile yurdumuzun iç bölgelerindeki meyve ağaçları çiçek açtı. Ancak gelen haberler kötü. Zira yarından itibaren başlayacak soğuklar önümüzdeki hafta başında daha da etkili olacak. Bu soğuklar zirai dona sebep olacak. Bazı illerde ısı eksi 11 dereceye kadar düşecek. 

Meteoroloji Şube müdürü Ahmet Uçar twitter hesabından arka arkaya uyarılar geçiyor. Uçar 'dondurucu havayla' ilgili şu bilgileri verdi:
-Bu hafta ilk yarısında mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları bugün normalleri civarına indi, ancak Pazar günüden itibaren yeni bir soğuk hava ile birlikte ülkemizin büyük bölümünde mevsim normallerinin 4-8 derece altına ineceği tahmin ediliyor.

Don haritasına dikkat!
Uçar'ı dediğine göre Mart ayının ilk yarısı önceki yıllara oranla daha sıcak geçti. Ancak pazar günü yurdu etkileyecek olan soğuklar zirai dona sebep olacak. Ankara, Kayseri, Sivas, Kütahya, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar başta olmak üzere bir çok ilde meyve ağaçları çiçeklerini dökebilir. Meteoroloji don için önlem alınması gerektiğini duyurdu. Don en çok pazartesi günü etkili olacak. Yukarda gördüğünüz meteorolojinin yayınladığı don haritası.