Yapay zeka hangi alanlarda kullanılmaya başlandı çok şaşıracaksınız!

Gelececeği ele geçirebilecek varlıklar olarak insanların kendi eliyle geliştirdiği yapay zekalar ilk hangi alanlarda kullanılmaya başlandı?

Yapay zeka hangi alanlarda kullanılmaya başlandı çok şaşıracaksınız! - Sayfa 1

Bir zamanlar hayalini bile zor edebildiğimiz yapay zekalı, öğrenebilen ve kendini durumlara adapte edebilen bilgisayarlar artık hayatımızın içinde! Peki ilerlemeler hangi sektörlerde en hızlı şekilde devam ediyor? İnsan ırkı robotları ne gibi işlerde kullanıyor?

Yapay zeka hangi alanlarda kullanılmaya başlandı çok şaşıracaksınız! - Sayfa 2

Oyun sektöründe, AlphaZero arka arkaya milyarlarca kez satranç oynadı, oyunun kurallarını ve stratejilerini analiz ederek kendi kendine öğretti. AlphaZero, dünyanın şampiyon satranç yazılımı Stockfish 8'i yenebilecek seviyede satranç biliyor.

Yapay zeka hangi alanlarda kullanılmaya başlandı çok şaşıracaksınız! - Sayfa 3

Güvenlik sektöründe Dubai şehir merkezinde bu robot polisi görmek mümkün. Gelecekte yapay zeka sadece sokakta güvenlik için değil, suçların araştırılması ve çözülmesi için de kullanılacak. Güvenlik kameralarından alınan veriler hızla işlenecek ve soruşturma süreci hızlanacak. Taciz veya tecavüz suçlarında ise telefon, bilgisayar veya diğer dijital kayıtlara bakılması kolaylaşacak.

Yapay zeka hangi alanlarda kullanılmaya başlandı çok şaşıracaksınız! - Sayfa 4

Cinsellik ve ikili ilişkiler: Harmony, dünyanın ilk, anatomisi tamamen oturtulmuş yapay zeka robotu. Los Angeles'ta Realbotix firması tarafından geliştirilen Harmony robotları, gülümseyerek veya kullanıcı ile flört ederek duygusal bağlar oluşturabiliyor. Firmanın iddiasına göre, Harmony bir insanın bir makineyle kurabileceği en eğlenceli duygusal iletişimi sunuyor.