Volkswagen'den devrim gibi hamle! 3D baskı tekniğiyle seri üretime geçiliyor

Volkswagen, otomotiv endüstrisinde en yeni üç boyutlu baskı teknolojisini seri üretime dahil eden ilk otomobil üreticisi olarak adını tarihe kazıdı.

İlk olarak Chicago’da düzenlenen Uluslararası Üterim Teknolojisi Fuarı’nda (IMTS) sergilenen teknolojinin, en büyük avantajı ise üzerinde çalışılan parçaya bağlı olarak diğer 3D baskı yöntemlerine kıyasla üretkenliği yüzde 50 oranında artırması. Daha önce tekil parçaların üretiminde kullanılan baskı işlemlerinin süresi ve bir otomobilin 6-8 bin farklı parçadan üretilmesi maddelerinin ortaya çıkarttığı uyuşmazlık, artık kısa süre içerisinde büyük miktarlarda üretim yapma olanağı sunuyor.

Volkswagen’in, geliştirilmesinde ve pazara sunulmasında HP ve GKN ile iş birliği yaptığı, daha basit ve hızlı “HP Metal Jet” işlemi, 3D baskı sürecini hızlandırıyor. HP Metal Jet’in kullanıldığı yeni 3D baskı işlemi, parçaların bir toz ve bağlayıcı kullanılarak kat kat üretildiği bir işlem. Lazer yardımıyla tozun eritildiği eski işlemlerden farklı olarak, yazıcıdan çıkan parça fırınlanarak sinterleme adı verilen bir işlemden geçiriliyor ve metal bir parça halini alıyor.

YAPISAL PARÇALARIN DA 3D BASKIYLA ÜRETİMİ YAKIN: Volkswagen iş birliğinde otomobil üretimine yönelik bir üretim zinciri oluşturmayı hedefleyen GKN Powder Metallurgy, teknolojiyi daha da geliştirerek, seri üretim otomobillerdeki yapısal parçaların da 3D yazıcılar ile üretilebilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirecek.

Yakın gelecekte, 3D yazıcılar ile üretilen parçaların miktarı ve boyutlarının önemli ölçüde artacağı düşünülüyor.