Volkswagen özel ürettiği elektrikli aracıyla rekor kırdı!

Alman otomotiv devi Volkswagen Pikes Peak yırmanış yarışları için özel olarak ürettiği I.D.R adlı elektrikli yarış aracıyla rekor kırdı. Volkswagen I.D. R modeli Romain Dumas kontrolünde girdiği Pikes Peak yarışlarında adeta tarih yazdı.

Bildiğiniz üzere Volkswagen, 1916 yılından beri yapılan Pikes Peak tırmanış yarışları için elektrikli bir model olan I.D. R'ı geliştirdiğini açıklamıştı. Otomobil dünyasının önde gelen markalarından biri olan Volkswagen, özel ürettiği elektrikli yarış otomobiliyle rekor kırmayı başardı. Alman otomobil devi Volkswagen, Pikes Peak yarışları için özel ürettiği elektrikli yarış otomobiliyle kırılması zor bir rekora imza attı.

Volkswagen I.D. R modeli Romain Dumas kontrolünde girdiği Pikes Peak yarışlarında adeta tarih yazdı. 7m 57.148s zamanıyla elektrikli araçlar sınıfında rekoru kırmakla kalmadı, Sebastien Loeb’ün Peugeot 208 T16 otomobiliyle 2013 yılında yaptığı tüm zamanların rekorunu da 16 saniye geiştirdi. Dünyanın en zorlu parkurlarından biri olan Pikes Peak, 2800 metreden başlayarak 4301 metreye çıkılan Rocky Dağları'nda 20 kilometrelik ve 156 virajlık bir tırmanış yarışı.

VOLKSWAGEN I.D.R TEKNİK ÖZELLİKLERİ: Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan pist aracı 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç saatte 100 kilometre hıza 2,25 saniyede çıkıyor.

Volkswagen’in gelecekteki elektrikli otomobilleri hakkında otomobil tutkunlarına sinyal veren sıfır emisyonlu aracın Toyota’nın elinde bulunan 8 dakika 57.118 saniyelik süreyide geride bıraktığını belirtmekte yarar var.